Niedziele handlowe 2023

Czy najbliższa niedziela jest handlowa? Takie pytania zadajemy sobie coraz częściej. W roku 2023 będzie jedynie siedem niedziel handlowych, w tym niedziela bezpośrednio poprzedzająca Boże Narodzenie i Wielkanoc. Niedziele handlowe będą miały miejsce w styczniu, kwietniu, czerwcu, sierpniu oraz grudniu. Oznacza to, że w tych konkretnych miesiącach sklepy będą miały możliwość otwarcia w niedzielę.

W Polsce niedziele handlowe są istotnym elementem dla wielu Polaków, którzy chętnie korzystają z tego czasu na weekendowe zakupy. Jest to szczególna okazja dla rodzin, aby wspólnie wybrać się do sklepu na większe zakupy. W obliczu wzrastających cen wielu produktów, wielu konsumentów śledzi promocje w popularnych sklepach takich jak Lidl, Biedronka czy Kaufland.

Polacy mają już świadomość, że mogą robić zakupy w supermarketach i galeriach handlowych tylko w wybrane niedziele, zwane niedzielami handlowymi. Dlatego teraz, zastanawiają się czy najbliższa niedziela jest handlowa? Czy w tym dniu będą mogli zrobić zakupy w takich sklepach jak Lidl, Biedronka, Kaufland, Dino, Netto, Carrefour? Czy galerie handlowe będą czynne, a w nich wszystkie sklepy, kina, kręgielnie?

Od kiedy w Polsce mamy niedziele handlowe

Od 1 marca 2018 roku obowiązuje ustawa ograniczająca handel w niedziele, która wprowadziła znaczące zmiany w zasadach dotyczących handlu w tym dniu. Przed tą datą większość sklepów była zamknięta w niedziele, z wyjątkiem niektórych kategorii sklepów, takich jak apteki, stacje benzynowe, kioski, sklepy działające na dworcach i lotniskach oraz sklepy internetowe.

Na początku, zakaz handlu nie obejmował pierwszej i ostatniej niedzieli miesiąca. Jednak w 2019 roku zdecydowano się na ograniczenie do możliwości robienia zakupów tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Kolejne rozszerzenie zakazu nastąpiło rok później.

Od wprowadzenia niedziel handlowych sklepy mają możliwość otwierania się w określone niedziele w roku. Ważne jest jednak zaznaczyć, że dokładne daty niedziel handlowych mogą być ustalane każdego roku przez rząd lub inne odpowiednie instytucje, więc warto sprawdzić aktualne informacje na ten temat.

Niedziele handlowe w drugiej połowie 2023 roku

W czerwcu 2023 roku trzy pierwsze niedziele: 4, 11 i 18 czerwca będą dniem wolnym od handlu, natomiast zakupy będzie można zrobić tylko w niedzielę 25 czerwca. Ponadto, w Boże Ciało, czyli 8 czerwca (czwartek), również będzie obowiązywał zakaz handlu.

W lipcu 2023 roku wszystkie pięć niedziel będzie objętych zakazem handlu, co oznacza, że nie będzie można robić zakupów w dniach 2, 9, 16, 23 i 30 lipca.

W sierpniu 2023 roku nie będzie możliwości robienia zakupów w niedzielę 6, 13 i 20 sierpnia. Jednak sklepy będą otwarte w niedzielę 27 sierpnia, co jest wyjątkiem przewidzianym w ustawie o zakazie handlu. Dodatkowo, we wtorek, 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego i równocześnie kościelne święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny), również nie będzie możliwości robienia zakupów.

We wrześniu 2023 roku wszystkie niedziele będą niehandlowe, a więc nie będzie możliwości robienia zakupów w dniach 3, 10, 17 i 24 września.

W październiku 2023 roku również wszystkie pięć niedziel będzie obowiązywał zakaz handlu, co oznacza, że nie będzie można robić zakupów w dniach 1, 8, 15, 22 i 29 października.

W listopadzie 2023 roku nie przewidziano niedziel handlowych. Nie będzie więc możliwości robienia zakupów w dniach 5, 12, 19 i 26 listopada. Ponadto, sklepy będą zamknięte 1 listopada (środa) z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych oraz 11 listopada (sobota) w Święto Niepodległości.

W grudniu 2023 roku zakupy będzie można zrobić w niedziele 17 i 24 grudnia jako niedziele handlowe, poprzedzające Boże Narodzenie. Warto zaznaczyć, że niedziela handlowa w wigilię 24 grudnia będzie miała nietypowe godziny otwarcia, sklepy będą mogły być czynne tylko do godziny 14:00. Ponadto, nie będzie możliwości robienia zakupów w niedzielę 3, 10 i 31 grudnia (Sylwester). Sklepy będą również zamknięte w pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia, czyli 25 i 26 grudnia (poniedziałek i wtorek).

Poniżej przedstawiam raz jeszcze daty niedziel handlowych w drugiej połowie 2023 roku:

  • niedziela handlowa 25 czerwca 2023
  • niedziela handlowa 27 sierpnia 2023
  • niedziela handlowa 17 grudnia 2023
  • niedziela handlowa 24 grudnia 2023

W pozostałe niedziele obowiązuje zakaz handlu, a za jego złamanie grożą wysokie kary. Właściciel sklepu, który zmusi swojego pracownika lub inną osobę do pracy w niedzielę, może zostać ukarany grzywną od 1000 zł do 100 000 zł. Osoba, która wielokrotnie narusza zakaz handlu, może ponieść karę ograniczenia wolności.

Sklepy otwarte w niedziele

W niedzielę mogą być otwarte sklepy, w których za ladą stoi właściciel, zgodnie z przepisami. To oznacza, że większość supermarketów i dużych sieciowych sklepów jest wtedy zamknięta, natomiast lokalne, niewielkie sklepy mają możliwość działania.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni określa 32 grupy sklepów i placówek handlowych, które mogą pracować w niedzielę. W ramach tych przepisów, w niedzielę możemy zrobić zakupy m.in. w sklepach na stacjach paliw płynnych, aptekach, kwiaciarniach, cukierniach, piekarniach, lodziarniach, placówkach pocztowych, sklepach na lotniskach, sklepach z pamiątkami, sklepach z dewocjonaliami, sklepach sprzedających prasę oraz bilety komunikacji miejskiej, a także sklepach sprzedających wyroby tytoniowe oraz kupony gier losowych i zakłady.

Warto jednak pamiętać, że konkretny wykaz sklepów, które są otwarte w niedzielę, może ulegać zmianom i warto sprawdzić aktualne przepisy w danym okresie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here