niedobór wapnia w organizmie

Wapń jest minerałem, który odgrywa szalenie ważną role w naszym organizmie, a jego niedobory mogą w znaczący sposób wpłynąć na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Lista jego zasług oraz funkcji jest naprawdę długa; wystarczy zacząć od tego, że wapń jest jednym ze składników budujących nasze zęby oraz kości, jest konieczny do tego, żeby nasza pobudliwość mięśniowo-nerwowa działała prawidłowo, by serce funkcjonowało jak należy, a także aby błony komórkowe w prawidłowy sposób przepuszczały substancje, aby aktywność enzymatyczna była utrzymana na odpowiednim poziomie oraz – ogólnie rzecz ujmując – żeby organizm odpowiednio się rozwijał, wzrastał. Najczęściej spotykamy się z niedoborem wapnia w organizmie niż jego naddatkiem, a powodem tego jest nasza nieodpowiednia, codzienna dieta.

Czym objawia się niedobór wapnia w organizmie?

Niedoborem wapnia należy faktycznie się martwić, ponieważ to dosyć poważny problem. Hipokalcemia, jak nazywany jest fachowo ów niedobór, jest naprawdę groźny. W ciele dorosłego człowieka znajduje się ponad kilogram samego wapnia, przy czym w zasadzie sto procent jego masy znajduje się w kościach oraz w naszych mięśniach. Pozostały jeden procent możemy znaleźć w zasadzie we wszystkich komórkach naszego organizmu. To od odpowiedniego poziomu wapnia w organizmie zależy, czy przekazywanie impulsów nerwowych , a także regulacja układu nerwowego odbywa się prawidłowo. Są to również bardzo często odnawiane zasoby – mogą być odnawiane nawet trzydzieści razy na dzień. Jeśli wapnia zabraknie w komórkach organizmu, zaczyna być pobierany z kości – a wtedy zaczynają na tym cierpieć nasze kości, zęby oraz mięśnie, a także nasza krew , która nieodpowiednio krzepnie. Wapń odpowiada również za nasz relaks – za dobry, mocny sen, za dobre samopoczucie oraz uczucie szczęścia, odprężenie, a nawet szybsze gojenie się ran po urazach.

objawy niedoboru wapnia w organizmie

Jak można zdiagnozować niedobór wapnia w organizmie?

Niedobór takich składników naszej diety warto rozpoznawać najszybciej, jak to tylko możliwe, żeby zapobiegać nieprzyjemnym skutkom braku. Niedobór wapnia nie musi występować samodzielnie, może również towarzyszyć różnym innym schorzeniom, na przykład chorobom nerek oraz chorobom wątroby. Aby zdiagnozować niedobór wapnia najlepiej jest wykonać odpowiednie badanie krwi w celu potwierdzenia lub obalenia tej teorii. Jeśli wynik wynosi mniej niż 2,25 mmol na litr lub 9 miligramów na dl to stężenie tego pierwiastka w organizmie jest zaniżone. Aby zdiagnozować problem, należy również wykonać badanie wapnia zjonizowanego.

Ustal przyczyny

Jeśli dowiesz się, jaka jest przyczyna obniżenia poziomu wapnia we krwi, będziesz mógł skuteczniej poradzić sobie z uzupełnieniem go do odpowiedniego, prawidłowego poziomu. Leczenie przyczynowe w takich przypadkach zawsze jest najskuteczniejsze i sprawdza się najlepiej. Zawsze dobrze również zaczynać od odpowiedniej diety, a więc warto wprowadzić do spożywanych codziennie potraw na przykład zielone warzywa, takie jak fasola lub orzechy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here