Objawy niskiego ciśnienia krwi

Wahania ciśnienia tętniczego są bardzo częstą przypadłością, która nierzadko wynika z faktu, że na stałe mamy zbyt niskie ciśnienie krwi. Warto zwrócić uwagę na pierwsze objawy, dzięki którym będziesz mógł podjąć stosowna walkę z niedociśnieniem i jego nieregularnością.

Objawy niskiego ciśnienia krwi

Symptomy niepokojące

Zastanów się nad tym czy nie towarzyszą Ci nudności, uczucie przemęczenia, ogólne osłabienie nawet w momencie, gdy teoretycznie powinieneś być w dobrej formie – wystarczająco długo spałeś, dobrze się odżywiasz, nie miałeś stresujących sytuacji. Jedną z najczęstszych oznak za niskiego ciśnienia są także kołatania serca. Wielokrotnie nierówny rytm pracy mięśnia sercowego przesądza o postawieniu przez specjalisty diagnozy, że nasza przypadłość, na jaką cierpimy to właśnie niedociśnienie. W poważniejszych przypadkach dochodzić może nawet do omdleń i kłopotów z widzeniem. W głowie czujemy zupełną pustkę. Mamy silne zawroty, jest nam niedobrze, a nawet niektórzy mogą wymiotować i cierpieć na silne migreny.

Główne przyczyny

Winnych niskiego ciśnienia jest wiele rozmaitych czynników. Na pewne mamy wpływ i możemy je wyeliminować, inne niestety nie są do zwalczenia. Po pierwsze – wiek. Im starszy człowiek, tym większa ma tendencję do wahań ciśnienia krwi. Nie trzeba wówczas wiele, chociażby sama zmiana pozycji z dłuższego siedzenia na raptowne wstanie czy też przejedzenie się lub spożycie czegoś obciążającego żołądek i efekt w postaci niskiego ciśnienia gotowy. Tendencja do takich różnic ciśnieniowych wzrasta wraz z wiekiem.

Nie bez znaczenia są tu także geny. Z badań przeprowadzonych przez specjalistów wynika jednoznacznie, że wielokrotnie za niedociśnienie odpowiadają uwarunkowania genetyczne. Popytajmy rodziców, dziadków czy nie mają podobnych problemów, jeżeli tak to prawdopodobnie odziedziczyliśmy po nich skłonność do wahań ciśnienia. W takiej sytuacji nie wolno bagatelizować problemu, ale trzeba mieć się stale pod kontrolą.

Kolejnym powodem drastycznego spadku ciśnienia okazuje się odwodnienie. Brak właściwego nawodnienia organizmu sprawia, że czujemy się znacznie słabsi. Wynika to z faktu, że pocimy się, a wraz z tym wydzielamy dużą ilość wody zmagazynowanej w organizmie. Ponadto mając na przykład biegunkę lub wymiotując, również wydalamy zapasy wodne. Do tego dochodzi także ciągły kontakt z suchym powietrzem. Sporo osób nie ma świadomości, że samoistnie doprowadza do odwodnienia przesadzając z dawkowaniem silnie moczopędnych produktów, przykładowo non stop pijąc kawę czy herbatę.

Kolejny punkt na liście winnych niedociśnienia to lekarstwa. Wiele medykamentów, regularnie zażywanych, powoduje niskie ciśnienie. Warto poczytać informacje znajdujące się na ulotce, na których będzie z pewnością podane, że dany środek farmakologiczny powoduje spadek ciśnienia. Przeważnie stanowi to skutek uboczny zażywania antydepresantów oraz blokerów i wielu innych mocnych w swym działaniu leków.

Wreszcie jako winowajcę niskiego ciśnienia można uznać rozliczne dolegliwości zdrowotne, o których pacjenci czasami zupełnie nie wiedzą. Wydaje im się, że ich nadrzędnym problemem jest wykańczająca ich i uniemożliwiająca naturalne funkcjonowanie różnica temperatur, a w gruncie rzeczy niekoniecznie musi być to główna przypadłość. Bardzo często, wręcz odwrotnie – jest to jeden z symptomów towarzyszących problemom neurologicznym typu choroba Parkinsona, zaburzeniom hormonalnym, anemii, cukrzycy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here