Różyczka, znana również jako niemiecka odra lub trzydniowa odra, jest zakażeniem wywołanym przez wirusa różyczki. Nazwa „różyczka” pochodzi z łaciny i oznacza małą czerwień. Choroba ta jest często łagodna, a połowa pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że jest zarażona. Wysypka może rozpocząć się około dwa tygodnie po ekspozycji i trwać przez trzy dni. Zwykle zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała. Wysypka jest czasami swędząca i nie jest tak jasna jak odra. Obrzęk węzłów chłonnych jest powszechny i ​​może trwać kilka tygodni. Może również wystąpić gorączka, ból gardła i zmęczenie. Powikłania mogą obejmować problemy z krwawieniem, obrzęk jąder i zapalenie nerwów. Zakażenie we wczesnej ciąży może spowodować, że dziecko urodzi się z wrodzonym zespołem różyczki (CRS) lub poronieniem. Objawy CRS obejmują problemy z oczami, takie jak zaćma, problem z uszami, taki jak głuchota, a nawet uszkodzone serce i mózg.
Różyczka zazwyczaj rozprzestrzenia się w powietrzu poprzez kaszel osób zakażonych. Osoby zakażone rozprzestrzeniają wirus różyczki w ciągu tygodnia przed pojawieniem się wysypki i po jej pojawieniu się. Niemowlęta z CRS mogą rozprzestrzeniać wirusa przez ponad rok. Owady nie rozprzestrzeniają tej choroby. Po wyleczeniu ludzie są odporni na przyszłe infekcje.
Rozpoznanie wirusa różyczki następuje poprzez badanie krwi lub z pomocą testów i potwierdza obecność wirusa we krwi, gardle lub w moczu.
Różyczce można zapobiec dzięki szczepionce, a pojedyncza dawka ma skuteczność większą niż 95%. Szczepionka ta często jest podawana w połączeniu ze szczepionką przeciw odrze i szczepionką przeciw śwince, znaną jako szczepionka MMR.
Różyczka jest częstą infekcją w wielu rejonach świata. Każdego roku występuje około 100 000 przypadków wrodzonego zespołu różyczki. W wyniku szczepień tempo chorób zmniejszyło się w wielu obszarach. Trwają starania, aby wyeliminować chorobę na całym świecie. W kwietniu 2015 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że ​​obie Ameryki są wolne od transmisji różyczki.

https://www.zdrowie.info.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułŻycie z migreną
Następny artykułGBS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here