Obrączki ślubne

W sezonie ślubnym, który – choć najbardziej intensywny wiosną – trwa tak naprawdę cały rok, obrączki to gorący temat. Jakie modele są modne, a jakie ponadczasowe? Skąd czerpać inspiracje i jak dopasować produkt do siebie?

Klasyka czy awangarda

Obrączki ślubne występują w rozmaitych odcieniach, są wykonane z różnych kruszców o specyficznym wykończeniu – nie jest to żadna nowość ani rynkowa tajemnica. Wiele młodych par, planujących ślub decyduje się na klasyczne modele w postaci minimalistycznych, złotych obrączek o gładkich, zaokrąglonych brzegach. To pewny i ponadczasowy wybór, który na pewno się sprawdzi. Do wyboru jest zazwyczaj żółte złoto lub chłodny odcień białego złota.

Osoby preferujące nieco bardziej oryginalne rozwiązania mają naprawdę szerokie pole do popisu i być może twardy orzech do zgryzienia w postaci konieczności wyboru. Począwszy od modyfikacji kolorystycznych (obrączki z różowego złota lub łączonych kruszców), poprzez fantazyjne formy, włączając w to tłoczenia, żłobienia i drobne perforacje, aż po całe spektrum zdobników. Nowoczesne obrączki ślubne często są przyozdobione drogocennymi kamieniami, które mogą być dobrane na podstawie symboliki lub po prostu upodobań estetycznych.

Obrączki wbrew pozorom wcale nie muszą być identyczne dla obydwu osób biorących ślub. Nie ma powodu, dla którego nie moglibyśmy sobie dobrać obrączek wedle odrębnych preferencji, zamiast decydować się na komplet identycznych. Za takim podejściem także zdąża piękna symbolika – funkcjonowania w duecie, ale z zachowaniem odrębności. W takim wypadku każdy z dwojga może dobrać kruszec, kolor i wykończenie do swojego gustu lub wersję komplementującą odcień karnacji.

Szczypta historii

Tradycja noszenia obrączek jako symbolu węzła małżeńskiego sięga aż czasów starożytnych. Już w dawno minionych epokach ludzie decydujący się dzielić ze sobą życie, wykorzystywali drogocenne przedmioty do podkreślenia podniosłości deklaracji i odzwierciedlenia jej w materialnym przedmiocie. W XXI w., czyli w czasach, kiedy już niemal nie zaskakują coraz bardziej nowatorskie pomysły na oryginalne programy zaślubin, zwyczaj jest wciąż kultywowany w wielu zachodnich krajach. W zależności od regionu pierścień jest noszony na serdecznym palcu lewej lub prawej dłoni.

Niezależnie od rodzaju obrzędu i religijnego aspektu, obrączki ślubne zazwyczaj zakładane są przez młodą parę w trakcie wygłaszania słów przysięgi małżeńskiej. Jest to podniosły moment, najważniejszy w ceremonii, dlatego też ten rodzaj biżuterii uważa się za tak ważny. W różnych kulturach typowe modele obrączek różnią się między sobą.

Jakość na lata

Symbol miłości, wierności i nierozerwalności węzła małżeńskiego powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów – dlatego też tradycyjnie stosowane są do tego celu szlachetne kruszce o wysokiej wytrzymałości. Starannie wykonane przez mistrzów sztuki jubilerskiej egzemplarze obrączek ślubnych to również dobra wróżba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here