Śluby i wesela kojarzą się nam z hucznymi imprezami, na które zaprasza się całą rodzinę i grupę znajomych. Ale warto podkreślić, że wśród nowożeńców są także osoby, które nie decydują się na takie celebrowanie własnego ślubu. Z różnych względów nawet nie informują najbliższych o swojej decyzji. Dlatego poniższy artykuł poświęcimy temu, co jest niezbędne, aby wziąć ślub w naszym kraju.
Obrączki do ślubu
Wśród wszystkich wydatków ślubnych to tak naprawdę jedynie zakup obrączek ma uzasadnienie. Wszystkie inne koszty typu suknia ślubna, nowy garnitur, bukiet ślubny, limuzyna, impreza weselna, wynikają z obowiązujących zwyczajów i tradycji. Do ślubu cywilnego należy ubrać się schludnie. Można włożyć posiadane już w szafie ubrania i obuwie. Panna młoda wcale nie musi być uczesana i umalowana przez najlepszego lokalnego stylistę.
Organizując ślub, nie możemy obejść się bez obrączek. Są one symbolem zawartej przed urzędnikiem lub kapłanem umowy pomiędzy małżonkami. Włożone w dniu ślubu obrączki co do zasady nosi się na palcu do końca życia. Dlatego przy ich wyborze warto zastanowić się nad ich wyglądem. Szeroki wybór obrączek ślubnych w atrakcyjnej cenie oferuje sklep internetowy Allezloto.pl.
Młoda para może z powodzeniem dobrać swój idealny komplet, który będzie pasował do ich temperamentu i odpowiadał ich gustowi. Do wyboru są bowiem obrączki ślubne w kolorze białego lub żółtego złota, w tym modele: płaskie, półokrągłe, matowe, błyszczące, ze zdobieniami, z kamieniami. Warto wiedzieć, że można zamówić także obrączkę personalizowaną, na której zewnętrznej stronie będzie wyryte imię męża lub małżonki. Przy zamawianiu obrączek można także zdecydować się na umieszczenie na jej wewnętrznej stronie grawerki (np. z datą ślubu).
Świadkowie na ślubie
Ślub cywilny może odbyć się bez świadków, jednak w przypadku ślubu kościelnego (konkordatowego) zazwyczaj są oni wymagani. Wszystko wynika z przepisów, na podstawie których udzielany jest sakrament ślubu. W urzędzie stanu cywilnego (USC) muszą zjawić się zatem jedynie osoby, które chcą zawrzeć związek małżeński oraz urzędnik do tego uprawniony. Jeśli jednak zdecydujemy się na świadków, to muszą być oni pełnoletni, posiadać ważny dowód osobisty oraz posługiwać się językiem polskim (jeśli nie mówią po polsku, to potrzebny jest tłumacz).
Co do świadków cichej ceremonii w kościele, to wymogi są podobne, jak w prawie polskim. Niektóre młode pary nie wiedzą, że świadkami mogą zostać dwie osoby tej samej płci. Nigdzie nie jest też zapisane odnośnie ich stanu cywilnego oraz przekonań religijnych.
Wyznaczenie terminu ślubu
Pierwszym krokiem, jakim powinno się podjąć po decyzji o ślubie, jest jednak udanie się do urzędu stanu cywilnego i wyznaczenie terminu ślubu. Podczas takiej wizyty narzeczeni podpisują oświadczenie zapewniające o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Zgodnie z przepisami ślub może odbyć się najwcześniej miesiąc po podpisaniu takiego oświadczenia. W niektórych szczególnych sytuacjach okres ten może zostać skrócony.
Na koniec warto wspomnieć, że ślub może odbyć się nie tylko w USC, ale także w innej lokalizacji. Trzeba jednak mieć na uwadze, że urzędnik może odmówić udzielenia ślubu w miejscu, które nie gwarantuje zachowania uroczystej formy oraz bezpieczeństwa uczestników.