Ocieplanie poddasza – kiedy się na nie zdecydować?

Poddasze – zarówno użytkowe, jak i nieużytkowe – powinno zostać odpowiednio zabezpieczone termicznie. Ocieplanie poddasza sprawia przede wszystkim, że ciepłe powietrze nie ucieka z budynku. Jednym z najbardziej popularnych materiałów do ocieplania tej części domu jest pianka poliuretanowa. Dlaczego warto zdecydować się właśnie na ten produkt – i kiedy jest najlepszy czas na jego zastosowanie?

Głównym argumentem przemawiającym za położeniem dobrej izolacji termicznej jest fakt, że dach pokryty blachą, dachówką lub innym materiałem – bez izolacji – przepuszcza ciepłe powietrze uciekające „górą” ze wszystkich pomieszczeń. Straty ciepła, a tym samym energii, mogą wynosić od 10 do nawet 25%. To wszystko można przeliczyć na złotówki, którymi płacimy za prąd. Jeżeli izolacja cieplna poddasza zostanie jednak przeprowadzona poprawnie, można sporo zaoszczędzić.

Do ocieplania poddaszy coraz częściej wykorzystywana jest pianka poliuretanowa – otwartokomórkowa. Jej lekka, „otwarta” struktura znakomicie sprawdza się właśnie w tym celu. Parametrami, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru piany są m.in. współczynnik przewodzenia ciepła czy reakcją na ogień klasyfikację E posiada m.in. pianka Purios E.

Dowiedź się więcej o piankach poliuretynowych otwartokomókowych z strony https://purios.com/produkty/otwartokomorkowe

poddasze

Kiedy ocieplać poddasze w starym domu i zacząć oszczędzać?

Ocieplanie poddasza, tak jak każde inne przedsięwzięcie budowlane, należy zaplanować. Sposób ocieplenia i materiał wybieramy m.in. pod kątem organizacji i wielkości powierzchni, która ma zostać ocieplona. Czasem, w przypadku starszych domów, zakres prac może być większy niż wydaje się na początku. Dlatego właśnie przed wykonaniem pracy takiej jak ocieplanie poddasza należy przeprowadzić m.in. audyt stanu technicznego pokrycia dachowego i więźby.

Ocieplanie poddaszy pianką poliuretanową może być przeprowadzone zarówno w nowym, jak i starym budownictwie. Zalecana pianka poliuretanowa do ociepleń poddasza jest aplikowana natryskowo – to znaczne ułatwienie. Co więcej, pianka ta dostaje się nawet w najgłębsze szczeliny. Montaż najlepiej zlecić specjalistom. Wystarczy, że wybierzesz firmę, która wykonywała już docieplanie poddaszy pianką poliuretanową i jest polecana.

Ocieplanie nowego domu – czyli spiesz się powoli

Budujesz nowy dom i nie wiesz, kiedy ocieplać poddasze? Zrób to szybko… ale z drugiej strony – nie spiesz się za bardzo. Brzmi dosyć enigmatycznie? Oto wyjaśnienie. Nie zwlekaj kilku lat ze zrobieniem ocieplenia – zapobiegaj ucieczce ciepła tak szybko, jak to możliwe. Izolacja cieplna poddasza powinna zostać położona zanim się wprowadzisz, ale nie od razu po wylaniu wylewek i zrobieniu tynków. Te muszą zdążyć wyschnąć. Tak naprawdę wszystkie kwestie dotyczące ocieplania najlepiej skonsultować ze specjalistą, który doradzi jak prawidłowo przeprowadzić docieplanie poddaszy pianką poliuretanową.

Materiały do izolacji cieplnej poddasza

Na rynku budowlanym jest duży wybór materiałów do ociepleń. Wśród nich znajdują się m.in. różne rodzaje styropianu i wełny mineralnej. Jest także wciąż zdobywająca popularność pianka poliuretanowa do ociepleń poddasza. Materiały różnią się między sobą parametrami. Różne są także ich sposoby montażu, cena oraz zastosowanie. Materiały dociepleniowe wykazują różne właściwości fizyko-mechaniczne. Wszystkie natomiast mają jedno zadanie – termoizolację.

Wspomniana pianka, oprócz tego, że hamuje ucieczkę ciepła zimą, zapobiega napływowi ciepłego powietrza do środka latem i chroni przed zawilgoceniem np. więźby dachowej. Wilgoć w połączeniu z wysoką temperaturą mogłaby spowodować powstanie grzyba, co w konsekwencji prowadziłoby do niszczenia budynku. Wniosek jest zatem jasny – warto zainwestować w dobre ocieplenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here