Odległa wizja przyszłości

Młodym ludziom często wizja emerytury wydaje się tak odległa, że nawet nie myślą o tym, żeby w jakikolwiek sposób zabezpieczyć swoją przyszłość. Zbliża się końcówka roku, a wraz z nią kolejna szansa, aby za swój noworoczny cel, wybrać bezpieczną przyszłość, czyli odkładanie na emeryturę, tworząc własne plany emerytalne. Bez względu na to czy jesteśmy młodzi, w średnim wieku czy osobami w podeszłym wieku, zadbać o swoją przyszłość powinien każdy z Nas.

Dlaczego warto dodatkowo oszczędzać?

Przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa. Zgromadzony kapitał pomoże Nam żyć w godziwych warunkach, możemy dokładnie zaplanować swoją emeryturę i mieć pewność, że niczego nam nie zabraknie. Biorąc pod uwagę tylko składki z I i II filaru emerytalnego, niestety otrzymywane wypłaty mogą nas rozczarować.

Trzeci filar systemu emerytalnego

IKE, IKZE i PPE to formy tzw. dodatkowego oszczędzania na emeryturę należące do trzeciego filaru systemu emerytalnego. Trzeci filar, to dodatkowa, dobrowolna  forma oszczędzania na emeryturę, wspierana przez państwo, dzięki dostępnym ulgom podatkowym. Dzięki skorzystaniu z tych rozwiązań, możemy zaoszczędzić ogromne kwoty. Zamiast powędrować do fiskusa, mogą zostać spokojnie w naszych kieszeniach. Mówiąc o ogromnych pieniądzach, mamy na myśli kwoty kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych oszczędności podatkowych, na przestrzeni lat.

Czym są i czym się różnią IKE i IKZE?

Z racji tego, że PPE prowadzi niewielu pracodawców, większość z nas, którzy chcą zadbać o swoją emeryturę, rozważa przystąpienie do IKE lub IKZE. IKE- Indywidualne Konto Emerytalne oraz IKZE- Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Obie formy łączą zwolnienia podatkowe, zaś zdecydowanie dzieli je czas gratyfikacji. W przypadku IKE korzyści podatkowe zauważymy dopiero w czasie wypłaty środków, w przypadku IKZE już w trakcie oszczędzania, ponieważ wpłaty są zwolnione z podatku dochodowego. Dzięki czemu co roku możemy odliczyć je od podstawy opodatkowania w rozliczeniu z Urzędem Skarbowym, zmniejszając tym samym kwotę podatku do zapłaty. Zaoszczędzone pieniądze na podatkach, różnią się w zależności od naszej formy opodatkowania. Wahają się między 18, a 32 procent. Mimo to, przy wypłaceniu środków jesteśmy zobowiązani do zapłacenia zryczałtowanego podatku w wysokości 10%. Dlatego przy tej formie, chcąc korzystać w pełni z ulg podatkowych, warto odkładać pieniądze, których nie będziemy musieli wypłacać, aż do czasu naszej emerytury.

Indywidualne Konto Emerytalne, ma bardzo jasny przekaz, jeżeli będziemy odkładać pieniądze wystarczająco długo, nie zapłacimy podatku od zysków kapitałowych. Dzięki produktowi w formie IKE w naszej kieszeni zostanie znacznie więcej pieniędzy. Każdy z Nas, chociaż raz korzystał z lokaty bankowej czy konta oszczędnościowego. Pamiętamy więc, że 19% zarobionych przez Nas odsetek natychmiast jest zabierane w formie podatku Belki. Jeżeli nasz zysk, to 100 zł, my dostajemy do ręki 81 zł, gdyż resztę musimy oddać do Urzędu Skarbowego. W przypadku IKE pieniądze zostają u nas. Jeżeli jesteś młodą osobą i zastanawiasz się czy warto zacząć odkładać na emeryturę, to ten przykład powinien pomóc Ci w podjęciu decyzji. Powiedzmy, że mamy teraz 25 lat, postanowiliśmy, że będziemy odkładać na swoim IKE do 60 roku życia kwotę 400 zł miesięcznie i, że zarabiamy na tej inwestycji 6% w skali roku i tak do 65 roku życia. W finalnym momencie nasze oszczędności podatkowe  będą wynosiły ponad 76 tysięcy złotych, zaś całkowita suma jaką odłożymy na emeryturę  to ponad 569 tysięcy złotych. Te liczby mają za zadanie zilustrować nam, o jak dużych kwotach rozmawiamy i, że zdecydowanie warto zainteresować się IKE, ponieważ w grę wchodzą ogromne oszczędności, nie tylko podatkowe. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym są plany emerytalne, zobaczyć jakie możliwości ze sobą niosą oraz co będzie najbardziej dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości finansowych, zajrzyj do artykułu – plany emerytalne.

Kto może korzystać z IKE i IKZE?

Każda osoba fizyczna, która ukończyła 18 lat, może wpłacać na IKE. IKE może również otworzyć osoba, która ukończyła 16 lat i jest zatrudniona na umowę o pracę, dodatkowo dopóki nie ukończy 18 roku życia. W tym okresie wartość jej  wpłat nie może być wyższa niż dochody wynikające z umowy o pracę.  IKE będzie dobrym rozwiązaniem zarówno dla osób bardzo młodych, które chcą świadomie iść przez życie, jak i osoby starsze, które zbliżają się do wieku emerytalnego i chcą powiększyć swoje oszczędności emerytalne. Nawet emeryci mogą otworzyć sobie IKE i już po 5 latach wypłacić pieniądze bez podatku Belki.

Ile mogę wpłacić do IKE, a ile do IKZE?

W 2018 roku na IKE można było wpłacić maksymalnie 13 329 zł, natomiast na IKZE – 5 331 zł. Więc jeśli chcemy oszczędzać większe kwoty, warto zastanowić się nad IKE. Pamiętajmy również, że możemy korzystać równocześnie zarówno z IKE, jak i z IKZE, dzięki temu możemy zbudować dwa plany emerytalne i jeszcze skuteczniej zaplanować emeryturę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here