Odmiedniczkowe zapalenie nerek

Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest zapalną chorobą nerek o etiologii bakteryjnej. Forma ostra należy do najpoważniejszych choroby układu moczowego. Duże są dla niej zmiany martwiczo-ropne lub wytwarzanie się ropni w miąższu nerki. Objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek to: ból w okolicy lędźwiowej, skąpomocz, gorączka, odczucie naciskania na mocz. Podstawą działania jest antybiotykoterapia.

Czym jest odmiedniczkowe zapalenie nerek?

Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest chorobą zapalną nerek u źródła jakiej są bakterie. Forma ostra odmiedniczkowego zapalenia nerek należy do najpoważniejszych choroby układu moczowego. Ważne są dla niej zmiany martwiczo-ropne. W nerkach potrafią uczyć się ropnie. W dalszym procesie choroby może dołączyć do przechowywania ropnego wysięku w miedniczkach nerkowych, kielichach oraz moczowodzie. Etap tenże określany został roponerczem (pyonephrosis). Żeby zapobiec rozwojowi ogólnoustrojowego zainfekowania należy niezwłocznie wdrożyć terapię. Jak więc zidentyfikować kluczowe objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek? Do rozwoju zapalenia dochodzi w rezultacie choroby bakteryjnej. Zwłaszcza są to Gram-ujemne pałeczki jelitowe Escherichia Coli (E.coli). Bakteria zaliczana jest do flory fizjologicznej jelita grubego człowieka. Spełnia istotną osobę w organizmie – bierze wkład w rozkładaniu resztek pokarmowych oraz syntezie pewnych witamin. Niestety, jeśli bakteria przedostanie się do różnego systemu, choćby układu moczowego, staje się elementem sprawczym rozmaitych choroby. Do innych rzadszych elementów etiologicznych decyduje się bakterie: Proteus, Klebsiella, Enterobacter oraz Pseudomonas. Bardzo rzadko dochodzi do zainfekowania stworzonego przez gronkowca – Streptococcus faecalis.

jakie są objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek

Zainfekowanie nerek – co jest jego etiologią?

Najpopularniejszą drogą zainfekowania jest tzw. zainfekowanie wstępujące – rozprzestrzeniające się przez ciągłość z dolnych pięter układu moczowego. Bakterie po skolonizowaniu cewki moczowej, kierują się w różnym kierunku do strumienia moczu, osiągając pęcherz moczowy. Dalsze przesuwanie się bakterii do nerek odbywa się przez moczowody. Ta forma zainfekowania jest najistotniejsza klinicznie. Dużo rzadziej można spotkać się z zakażeniem krwiopochodnym – związanym z rozsiewem bakterii w ciągu choroby ogólnoustrojowej (posocznicy lub infekcyjnego zapalenia wsierdzia).

Leczenie odmiedniczkowego zapalenia nerek

Pierwszą formą kuracji jest antybiotykoterapia. Po ukończeniu posiewu moczu i analizie antybiogramu należy zastosować odpowiedni antybiotyk. Jeśli mimo dobrze podjętej farmakoterapii poprawa nie występuje, zalecane jest wykonanie biopsji nerki. Badanie pozwoli potwierdzić rozpoznanie i rozważyć inne, poza zapalnymi, elementy odpowiedzialne za wzrost choroby (polekowe, idiopatyczne). Jak w toku choroby pojawią się objawy kluczowe dla ostrej niewydajności nerek, należy wykorzystać dializoterapię. Wystąpienie powikłań jest uzależnione od czasu jaki upłynął do zastosowania właściwej antybiotykoterapii. Składa się, że u 40 % chorych utrzymują się zaburzenia funkcjonalne nerek a u 5 % rozwinie się schyłkowa niewydolność nerek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here