ŚWIECĄCE KULE OGRODOWE

Dobre oświetlenie ogrodowe spełnia zarówno funkcję praktyczną, jak i estetyczną. Lampy rozmieszczone na terenie obok domu umilą spędzanie rodzinnych wieczorów w ogrodzie. Co więcej, ułatwią poruszanie się po nim po zmroku i odstraszą ewentualnych niepożądanych gości. Obecnie istnieje ogromny wybór różnego rodzaju lamp, kinkietów i reflektorów, dlatego niezależnie od zasobności portfela i preferencji właściwie każdy może znaleźć rozwiązanie, które go zadowoli. Na co zwracać uwagę podczas planowania oświetlenia ogrodowego? Jakie aranżacje są szczególnie efektowne?

Oświetlenie ogrodowe w nowoczesnym stylu

Estetyczne oświetlenie sprawia, że posesja prezentuje się bardziej luksusowo. Szczególnie modne stało się oświetlanie głównych ścieżek w ogrodzie, na przykład za pomocą małych lamp słupkowych. Światło powinno być intensywne, ale jednocześnie rozproszone, dzięki czemu zaznaczona będzie nie tylko sama ścieżka, ale również jej otoczenie. Wokół budynku, tarasu, czy altany można natomiast zastosować małe, punktowe lampki wpuszczone w podłoże. Są niezwykle praktyczne i uniwersalne, dlatego łatwo dopasujemy je do innych elementów świetlnych w ogrodzie. Na pozostałych terenach zielonych można zamontować, chociażby dekoracyjne kule ogrodowe bez obaw o przesadzony efekt. Jeszcze inną propozycją są duże reflektory świetlne, które pozwalają na dowolne ułożenie kąta padania światła. Reflektory można skierować na elewację budynku o ciekawej fakturze, nasze ulubione rośliny, oczko wodne, czy też inne ozdobne elementy w ogrodzie.

Fantazyjne aranżacje świetlne- klimatyczny ogród po zmroku

W ogrodzie znajdzie się miejsce nie tylko na proste, minimalistyczne oświetlenie. W głębi ogrodu lub w jego najbardziej reprezentacyjnej części warto zastosować bardziej fantazyjne rozwiązania. Jednym z nich są świecące kule ogrodowe o różnej wielkości. Za ich pomocą można stworzyć niesamowity, romantyczne nastrój. Pięknie będą wyglądały zarówno w gąszczu roślin, jak i wśród ozdobnych kamieni lub w pobliżu oczka wodnego. Kule ogrodowe to doskonałe towarzystwo dla efektownych girland rozwieszonych na drzewach lub siatki z małymi światełkami na żywopłocie. Miłośnicy eleganckich, wytwornych dodatków mogą natomiast zdecydować się na stojące latarnie i lampiony montowane na ścianach budynku. Tego typu aranżacja świetlna przeznaczona jest do ogrodów o dużej powierzchni, ponieważ latarnie mają spore rozmiary i ciężką, masywną konstrukcję. Jednak dobrze wkomponowane w teren dadzą niesamowity efekt. Ciepłe światło lampionów i latarni pięknie podkreśli fakturę i kształty roślin.

Praktyczne oświetlenie ogrodowe- o czym warto pamiętać?

Nie w każdej części ogrodu sprawdzą się te same rozwiązania. Przyjęło się, że w głębi ogrodu najlepiej zastosować delikatne, nastrojowe światło, natomiast wzdłuż głównej ścieżki, wokół domu oraz przy bramie wjazdowej można  zamontować mocniejsze oświetlenie. Pamiętajmy również, że zastosowanie zbyt wielu elementów świetlnych- w dodatku każdego z innej bajki- przyniesie efekt przeciwny do zamierzonego. Lepiej zdecydować się na mniejszą ilość lamp i starannie dobrać je pod kątem designu. Podczas zakupów należy upewnić się, czy wybrane oprawy mogą być stosowane na zewnątrz. Szczególnie ważna jest pyłoszczelność i wodoszczelność, oznaczona skrótem IP, po którym następuje dwucyfrowa wartość stopnia ochrony. Do ogrodu polecane są produkty, które posiadają ochronę co najmniej na poziomie IP44.

Energooszczędność to podstawa

Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę jest energooszczędność. W ogrodach królują żarówki LED, ponieważ okazują się niezwykle długotrwałe. a ponadto zużywają stosunkowo niewiele prądu. Ciekawym rozwiązaniem są również lampy solarne. W ciągu dnia akumulator ładuje się na świetle słonecznym, a po zapadnięciu zmroku lampa daje piękne, łagodne światło nawet przez 8 godzin. Lampy solarne nie sprawdzą się jednak wszędzie, ponieważ ich światło jest raczej delikatne, typowo dekoracyjne. Aby ograniczyć niepotrzebne zużycie energii elektrycznej, najlepiej wyposażyć się w system oświetleniowy sterowany czujnikiem ruchu lub zmierzchu. Można też wybrać system z opcją programowania czasu i samodzielnie ustalić godziny pracy oświetlenia ogrodowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here