Perły cena
Fot. Unsplash by Tiffany-anthony

Perły kojarzone są z luksusem i bogactwem. Nic więc dziwnego, że mogli sobie na nie pozwolić tylko królowie, szlachta czy tez arystokraci. Biżuteria z pereł jest prawdopodobnie najstarszą znaną człowiekowi na świecie ozdobą. Perły były synonimem luksusu, przez co często były wybierane przez reprezentantki wpływowych elit. Jak w dzisiejszych czasach wygląda cena pereł? Tego dowiecie się z naszej opowieści.

Perły prawdziwe, czyli kilka słów o ich historii

Odnaleziony naszyjnik w Egipcie datuje się na ok. 2500 lat p.n.e. W starożytności były bardzo cennymi klejnotami, na które mogli sobie pozwolić tylko nieliczni. W ówczesnym czasie wyłowienie perły, która nadawałaby się do wykorzystania w biżuterii graniczyła z cudem. Należy mieć na uwadze, że tylko jedna małża na wiele tysięcy wytwarza taką perłę. Odnalezienie jej było więc bardzo czasochłonne i zarazem niebezpieczne. Wzrost zapotrzebowania na perły hodowlane spowodował, że w dniu dzisiejszym na naszyjnik z pereł może sobie pozwolić każdy.

Perły cena – co na nią wpływa?

Na cenę pereł wpływa przede wszystkim ich rodzaj. Perły dzielimy na słodkowodne i morskie. Te słodkowodne hodowane są w jeziorach i rzekach. Z tego względu, że pereł słodkowodnych można wyhodować więcej, ich cena jest dużo tańsza niż cena pereł morskich.  Na cenę pereł ma wpływ także ich kształt. Choć perły kojarzone są głównie z okrągłym kształtem, ich różnorodność w przyrodzie jest o wiele większa. Oprócz okrągłych pereł mamy również perły owalne (ryż) lub w kształcie łezki, perły półokrągłe, a także h kształt. nikiem wpływającym na cenę pereł jest ylko królowie, szlachta czy tez arystokraci. perły barok (wszystkie inne kształty).

perły i ich cena

Wielkość pereł a ich cena

Wielkość jest jednym z podstawowych czynników, od których uzależnia się cenę pereł. Przeważnie oblicza się ją w milimetrach. Im perły są większe, tym cena wzrasta. Kolejnym kryterium do wyceny perły stanowi jej powierzchnia. Ponieważ perła jest naturalnym wytworem natury, dlatego bardzo rzadko bywa idealna. Na jej powierzchni występują różne defekty, po których z łatwością można odróżnić prawdziwe perły od falsyfikatów, które zazwyczaj są idealne gładkie. Im mniej chropowatej powierzchni i skaz, tym perła jest droższa. Intensywność połysku również istotnie wpływa na cenę pereł, ponieważ om mocniejszy połysk, tym perła ma większą zdolność do odbijania przedmiotów wokół siebie.

Cena naszyjnika z pereł – od czego zależy ?

Wysokość ceny naszyjnika z pereł uzależniona jest od wielu czynników. Pierwszym z nich jest to, czy zdecydujemy się na zakup pereł sztucznych czy naturalnych jak na stronie https://esclusiva.pl/Naszyjniki-z-perel . Ceny naszyjników z pereł sztucznych zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Cena prawdziwych pereł zależy m. in. od stopnia ich połysku. Im bardziej  błyszcząca, tym perła ma większą zdolność do odbijania przedmiotów wokół siebie, a co za tym idzie ich cena jest wyższa. Koszt naszyjnika uzależniony jest również od powierzchni perły – im grubsza powłoka tym perła jest trwalsza. Wisior z równymi perłami, pozbawiony skaz i silnym połysku będzie kosztował co najmniej kilkaset złotych za najmniejsze rozmiary i tysiące złotych za większe perły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here