Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej

Dermatolodzy określają skórę wrażliwą jako bardzo suchą i skłonną do podrażnień, wyprysków i nadżerek. Skóra wrażliwa łatwo się czerwieni, a na policzkach występują wypieki. Nadmiernie przesuszona skóra przestaje skutecznie chronić zakończenia nerwowe, co łatwo prowadzi do niepożądanych reakcji skórnych.

Skóra sucha i wrażliwa – czego nie lubi?

Skóra wrażliwa jest najczęściej przesuszona. Łatwo reaguje na alergeny i czynniki zewnętrzne. Na skórze twarzy pojawia się egzema, trądzik różowaty, kontaktowe zapalenie skóry.

Nadmierna ekspozycja na czynniki środowiskowe, takie jak słońce, wiatr, ciepło lub zimno może sprawić, że na skórze pojawi się wysypka, zaczerwienienie lub wypryski. Skóra wrażliwa źle reaguje na dodatki chemiczne w kosmetykach, mocny makijaż i odwodnienie.

Wrażliwa skóra jest zazwyczaj bardziej przepuszczalna niż skóra normalna. Oznacza to, że szybciej traci naturalne nawilżenie, a drażniące składniki (zawarte np. w kosmetykach) łatwiej wnikają w głąb skóry.

Stosując jednak codziennie odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne oraz krem intensywnie nawilżający https://www.iwostin.pl/produkty/hydro-sensitia/krem-intensywnie-nawilzajacy/, możemy wzmocnić barierę ochronną skóry i zapobiec jej podrażnianiu.

Pielęgnacja skóry wrażliwej i właściwe dla niej kosmetyki

Wrażliwą skórę całego ciała oczyszczamy tylko wtedy, kiedy rzeczywiście tego potrzebujemy. Myjemy ją ciepłą (ale nie gorącą) wodą, używając delikatnych płynów hipoalergicznych. Najlepiej jeśli kosmetyki pod prysznic będą bezzapachowe i niezawierające SLS-ów, konserwantów i parabenów.

Skóra twarzy po umyciu jej samą wodą może być ściągnięta i napięta. Oznacza to, że zmyliśmy z niej naturalne olejki i w ten sposób podrażniliśmy skórę. Do oczyszczania twarzy stosujmy więc specjalne żele przeznaczone do skóry wrażliwej, delikatny tonik i płyn miceralny.

Na oczyszczoną skórę twarzy i szyi nakładamy krem nawilżający taki jak np. Iwostin Sensitia. Kosmetyk dogłębnie nawilża skórę, a odpowiedni poziom nawilżenia utrzymuje się nawet do 24h. Skóra się uelastycznia i pozostaje gładka i delikatna przez cały dzień. Krem do skóry wrażliwej powinien tworzyć film ochronny, zmniejszając działanie negatywnych czynników zewnętrznych. Powinien chronić skórę przed promieniowaniem UV, zanieczyszczeniami i suchym powietrzem. Na drugim poziomie krem powinien łagodzić podrażnienia, nawilżać i odżywiać głębokie warstwy skóry.

Kosmetyk do cery wrażliwej nakładamy po każdym myciu twarzy, tak żeby cały czas na skórze tworzyła się warstwa ochronna.

Ochrona przed słońcem i nawilżanie skóry od wewnątrz

U osób ze skórą wrażliwą, źle reagującą na czynniki zewnętrzne może wystąpić fotodermatoza, czyli nadwrażliwość na światło. Nawet krótkotrwała ekspozycja ciała na słońce może spowodować wysypkę, powstawanie pęcherzy oraz łuszczenie się skóry. Jeśli wygląd naszej skóry pogarsza się w ciepłych miesiącach, odczuwamy jej swędzenie, a na odsłoniętych fragmentach ciała po wyjściu na słońce pojawia się wysypka, może to świadczyć o nadwrażliwości na promieniowanie UV. Przez cały rok powinniśmy zatem stosować kremy z wysokim filtrem (zimą i jesienią wystarczy smarować tylko twarz) i wiosną oraz latem unikać długotrwałego przebywania na słońcu. Żeby ochronić się przed promieniowaniem UVA i UVB, możemy korzystać również ze specjalnej odzieży UPF blokującej szkodliwe promienie. Zabezpieczenie na wysokim poziomie zapewnią nam ubrania z UPF 50+ (blokują 97,5% promieni UVA i UVB). Jeśli mimo stosowania kremów z filtrem i noszenia odzieży ochronnej, skóra ulegnie zaczerwienieniu lub nawet poparzeniu, jako środek łagodzący zastosujmy żel aloesowy. Preparat schłodzi skórę i przyspieszy jej gojenie.

Przy skórze wrażliwej skłonnej do przesuszania musimy zadbać o odpowiednie nawilżanie cery nie tylko od zewnątrz (używając specjalistycznych kremów), ale i od środka. Dzień zaczynamy od szklanki letniej wody, najlepiej z dodatkiem cytryny, tak żeby dostarczyć też sobie cennej witaminy C. W ciągu całego dnia pijemy wodę w regularnych odstępach, żeby organizm był dobrze nawodniony. Dzięki temu również skóra będzie odpowiednio nawilżona.

Cera łatwo ulegająca podrażnieniom wymaga stosowania delikatnych kosmetyków opartych o naturalne składniki i zawierających jak najmniej substancji drażniących. Jeśli codziennie będziemy oczyszczać skórę hipoalergicznymi preparatami i nakładać kremy intensywnie nawilżające, zmniejszymy podrażnienia, zaczerwienienia i ryzyko wystąpienia wyprysków czy wysypki. Unikajmy też słońca. Przy częstych reakcjach alergicznych skonsultujmy się z lekarzem, bo być może konieczne będzie leczenie farmakologiczne.

Źródła:

  • https://www.healthline.com/health/skin-disorders/sensitive-skin#see-your-doctor
  • https://www.drbaileyskincare.com/info/dermatologists-advice/skin-care-tips/sensitive-skin-care-tips
  • https://www.top10homeremedies.com/how-to/how-to-take-care-of-sensitive-skin.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here