Rozwój technologii sprawia, że coraz więcej osób pismo ręczne zastępuje notatkami i wiadomościami przygotowywanymi na tabletach, laptopach lub komputerach. Ma to ułatwić pracę i przyspieszyć proces pisania. Oczywiście komputerowe wydruki czy multimedialne notatki to także spore ułatwienie dla osób czytających takie materiały. Okazuje się jednak, że coraz bardziej zapominana sztuka pisania ręcznego, to przede wszystkim doskonały trening dla umysłu.

Zdaniem francuskiego psychologa, Stanislas Dahaene, podczas pisania ręcznego dochodzi do aktywowania obwodów nerwowych, które pozostają w stanie uśpienia, gdy korzystamy z nowoczesnych urządzeń do komunikacji. Nasz mózg pracuje inaczej, gdy piszemy ręcznie, a inaczej, gdy piszemy na klawiaturze. To niezwykle istotne odkrycie sprawia, że na całym świecie pojawiają się kolejni badacze sprawdzający to ciekawe zjawisko.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim potwierdziły, że studenci przygotowujący notatki własnoręcznie szybciej i dokładniej przyswajali nowe wiadomości, niż ich koledzy, którzy zapisywali wykłady na laptopach. Udowodniono także, że osoby wybierające tradycyjną formę pisania notatek, wiadomości i listów, są też bardziej kreatywne i mają większe zasoby słów, niż osoby korzystające tylko i wyłącznie z nowoczesnych urządzeń.

Naukowcy są zgodni co do tego, że pielęgnowanie tradycyjnej sztuki pisania ręcznego to ważny etap w rozwoju dzieci i należy dołożyć wszelkich starań, by nowoczesna technologia nie pozbawiła ich czegoś tak niezwykle cennego.

filtrbiznesu.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here