O płynie Lugola słyszeli wszyscy, stał się znany niemal całemu społeczeństwu w 1986 roku tuż po wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu. Podawanie płynu Lugola miało za zadanie uchronić zdrowie i życie ludzi przed niebezpieczeństwem wynikającym z pojawieniem się radioaktywnej chmury. Obecnie środek ten nadal jest wykorzystywany, jednak nie tylko w profilaktyce i leczeniu chorób tarczycy, ale i do innych celów. Oto najważniejsze fakty o płynie Lugola w pytaniach i odpowiedziach.

Z czego składa się płyn Lugola?

Dostępny w aptekach płyn Lugola (https://www.allecco.pl/6669,roztwor-wodny-jodu-plyn-lugola-40-g-odbior-osobisty-gratis.html) to wodny roztwór samego jogu i jodku potasu (łącznie stanowią ok. 3%), które za pomocą specjalnego procesu rozpuszczania (tzw. solubilizacji) są rozpuszczone w ok. 97% wody destylowanej. To wszystkie składniki, płyn Lugola nie zawiera alkoholu.

Jak wynaleziono płyn Lugola?

Nazwa tego preparatu pochodzi od nazwiska jego wynalazcy – francuskiego lekarza Jeana Lugola. W latach 20-tych XVIII wieku opracował on płyn na bazie jodu i jodku potasu, który wykorzystywał do leczenia wola tarczycy. Rozwór ten jest wykorzystywany w lecznictwie już od prawie dwóch wieków, i to w niezmienionej formie.

Do czego obecnie stosuje się płyn Lugola?

Zewnętrznie ten preparat na bazie jodu jest wykorzystywany do odkażania nieuszkodzonej skóry, drobnych zadrapań, brzegów ran i otarć naskórka. Po odpowiednim rozcieńczeniu stosuje się płukania gardła lub do usuwania nalotu z migdałków (po rozcieńczeniu w glicerynie). Wewnętrznie stosuje się w chorobach tarczycy, jednak tylko i wyłącznie po wyraźnym zaleceniu specjalisty i według przepisanego dawkowania. Stosując płyn Lugola doustnie należy pamiętać, aby przyjmować go wyłącznie w dużym rozcieńczeniu – ma to zabezpieczyć przed podrażnieniem błony śluzowej żołądka. Zalecaną ilość preparatu można rozpuścić w wodzie, mleku lub soku.

Czy płyn Lugola chroni rzeczywiście przed skażeniem radioaktywnym?

Tak, jednak przy zachowaniu pewnych warunków. Samemu nie powinno się przyjmować profilaktycznie płynu Lugola, a doustnie można go stosować wyłącznie na polecenie lekarza i w określonych dawkach. Czasami stosuje się go w chorobach tarczycy lub zewnętrznie do odkażania. Przyjęcie płynu Lugola powoduje powstanie nadmiaru tego pierwiastka w organizmie, co wpływa na obniżenie lub zahamowanie wychwytywania go przez tarczycę. Przyjmowanie płynu Lugola po wybuchu w Czarnobylu miało za zadanie uchronić ludzi przed wbudowaniem radioaktywnych cząsteczek jogu w hormony tarczycy, a tym samym ochronić przed rozwojem chorób.

Po co dodaje się płyn Lugola do produktów mlecznych?

Czasami można sprawdzić tą metodą skład mleka i śmietany. Niektórzy nieuczciwi producenci dodają do tych produktów mąkę, która poprawia lepkość produktu i powoduje zafałszowanie pomiarów zawartości białka. Po dodaniu kilku kropli płynu Lugola do mleka lub śmietany zawarta w nich skrobia zmienia kolor na niebieskofioletowy lub fioletowoczerwony, świadczący o dodatku mąki.

Czy stosowanie płynu Lugola może mieć skutki uboczne?

Stosowanie tego preparatu na własną rękę lub w dawkowaniu niedopasowanym do zapotrzebowania organizmu może wywołać liczne skutki uboczne. Głównym skutkiem niepożądanym niewłaściwego stosowania płynu Lugola jest nadczynność tarczycy. Inne skutki uboczne to m.in.: podrażnienie błony śluzowej jamy nosowej i gardła, alergia, wysypka, trądzik jodowy, świąd, zapalenie skóry objawiające się powstawaniem pęcherzyków.

Czy płyn dostępny w aptekach można stosować doustnie?

Płyn dostępny bez recepty nie jest preparatem do stosowania wewnętrznego. Nie jest to produkt do podania doustnego! To nieoczyszczony płyn Lugola o działaniu odkażającym do stosowania zewnętrznego. Preparat, który lekarz może zalecić do stosowania doustnego, to spożywczy płyn Lugola, który przygotowywany jest specjalnie przez farmaceutę na wyraźne zalecenie lekarza. Samemu w warunkach domowych nie wolno przygotowywać roztworu do podania doustnego, szczególnie gdy ma być podawany dzieciom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here