Czy płyn do płukania jamy ustnej działa?

Płyn do płukania jamy ustnej w dzisiejszych czasach jest popularnym środkiem do higieny zębów. Należy jednak pamiętać, że płyn do płukania jamy ustnej nie może zastępować codziennego szczotkowania zębów lub nitkowania. Płyn to tylko dodatek.

Działanie płynu do płukania jamy ustnej

Płyn do płukania ust służy jedynie do usunięcia niewidocznych bakterii, które pozostały na zębach po szczotkowaniu. Żaden płyn nie jest w stanie kompletnie usunąć wszystkie bakterii, które są w jamie ustnej. Niezbędne jest mechanicznie oczyszczenie zębów z płytki nazębnej i osadu. Płyn jest tylko uzupełnieniem codziennej pielęgnacji jamy ustnej.

Dodatkowym plusem jest to, że płyn do płukania, dzięki swojej konsystencji, jest w stanie oczyścić również przestrzenie międzyzębowe. Zazwyczaj szczoteczka ma problem, że tam się dostać.

Rodzaje płynów do płukania jamy ustnej

Ze względu na działanie, płyny do płukania jamy ustnej możemy podzielić na:

płyny antyseptyczne, sprawdzają się świetnie do odkażania jamy ustnej. Podczas leczenia stanów zapalnych są preparatem wspomagającym, oraz pomagają w gojeniu ran po zabiegach w jamie ustnej.

płyny bakteriobójcze, wykorzystywane głównie do neutralizowania przebywających w jamie ustnej drobnoustrojów.

płyny remineralizujące szkliwo, posiadają związki fluoru, dzięki temu wzmacniają szkliwo i pomagają je odbudować.

Płyny do płukania jamy ustnej

płyny wybielające, skutecznie usuwają osad nazębny oraz występujące przebarwienia. Po wykonaniu profesjonalnego zabiegu wybielania zębów, stosuje się je w celu podtrzymania efektu.

płyny odświeżające, dzięki zawartym w składzie związków cynku, naturalnych olejków oraz ekstraktom roślinnym, nieprzyjemny zapach z ust jest zredukowany.

płyny zapobiegające osadzanie się płytki nazębnej, w ich składzie zawarte są specjalistyczne składniki, których zadanie jest utworzenie na powierzchni zębów specjalnej warstwy ochronnej. Która z kolei zmniejsza ryzyko, że płytka nazębna będzie się osadzać.

płyny do zębów nadwrażliwych, ich regularne używanie sprawia, że jony potasu, które znajdują się w składzie płynów, zamykają kanaliki zębowe, które były odsłonięte oraz chronią szyjki zębów przed próchnicą.

Przeczytaj też: PASTY DO ZĘBÓW – JAKIE MAJĄ ZASTOSOWANIE?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here