Płytki w kuchni

Płytki to nieodłączny element wyposażenia i wystroju niemal każdej kuchni. Stanowią atrakcyjną i skuteczną osłonę, która będzie zabezpieczać podłogi i ściany. Zadaniem płytek jest hamować dostęp wilgoci, przeciwdziałać wnikaniu zanieczyszczeń oraz chemikaliów, a także chronić przed innymi grupami oddziaływań. Ponieważ wybór konkretnego typu płytek może zabrać nieco czasu oraz wymagać dużego przygotowania, postanowiliśmy przygotować krótki poradnik wprowadzający w ten temat. Podpowiadamy w nim jakie rodzaje płytek warto wykorzystać w kuchni oraz kiedy i dlaczego mogą okazać się dobrym wyborem. 

Płytki kuchenne – wybór miejsca na montaż 

Za pomocą płytek wykładamy przede wszystkim powierzchnię podłóg oraz ścian. W pierwszym wypadku płytki pokrywają zazwyczaj całą powierzchnię podłogi w danym pomieszczeniu. W przypadku ścian – ograniczamy się zazwyczaj wyłącznie do miejsc narażonych na oddziaływanie wilgoci. Do takich należą bezpośrednie okolicy zlewozmywaka. 

Wykładając podłogę, warto zwrócić uwagę na rozmiar płytek, który powinien ułatwiać pokrycie całej powierzchni. Najczęściej spotykane rozmiary mieszczą się w przedziale od 25×25 do nawet 60×60 cm. Znajdziesz też płytki wielkoformatowe, które stosowane są przede wszystkim ze względów estetycznych. Mogą też ułatwić i przyspieszyć czas montażu, redukując Twoje zapotrzebowanie na fugę.

Płytki na ścianę powinny otaczać bezpośrednią okolicę zlewozmywaka, zwłaszcza baterię oraz komory. Wszelkie rozpryski wody powinny lądować na powierzchni płytek, które nie pozwolą na ich wchłonięcie w strukturę ściany. Płytki ścienne w kuchni są zazwyczaj mniejszych rozmiarów niż ich podłogowe odpowiedniki. Masz także możliwość wyboru płytek o mniej standardowych kształtach, które pomogą zagospodarować ściany we wnękach i miejscach ciasnych. Warto podkreślić, że płytki do kuchni na ścianę nie muszą być w takim samym stopniu wytrzymałe i odporne na ścieranie, co ich podłogowe odpowiedniki. 

Estetyka w płytkach kuchennych 

Płytki kuchenne są dostępne w rozmaitych wersjach o odmiennych parametrach estetycznych i sposobie wykonania. Najchętniej eksplorowane są płytki w stylu rustykalnym, epokowym, angielskim oraz geometrycznym. Możesz za ich pomocą stworzyć przepiękną podłogę lub urozmaicić wygląd ścian. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się także płytki prezentujące motywy figuratywne – na przykład florystyczne lub zwierzęce. 

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym wykonujemy dużo obowiązków. Dlatego jej aranżacja powinna ułatwiać sprawne przemieszczanie się oraz szybką orientację. Z pewnością pomogą w tym płytki utrzymane w jasnych tonacjach kolorystycznych, o połyskliwej i odbijającej refleksy świetlne powierzchni. Dobrym wyborem mogą okazać się także płytki pół-matowe.

Płytki idealne do kuchni – czyli jakie? 

Wybierać płytki podłogowe warto też zwrócić uwagę na istotne parametry praktyczne i wytrzymałościowe – takie jak antypoślizgowość, stopień odporności na ścieranie, porowatość. Są to sprawy istotne z uwagi na szkodliwe oddziaływania zagrażające każdego dnia płytkom. O ile produkty wybierane do wykładania ścian muszą oznaczać się wyłącznie niską porowatością, to płytki podłogowe muszą także być odporne na wielokrotne dreptanie oraz przeciwdziałać poślizgom i upadkom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here