Jako obywatele Rzeczpospolitej, musimy liczyć się z koniecznością płacenia podatków. Istnieje wiele rodzajów podatków, a każdy z nich wymaga osobnego omówienia. Warto jednak wyjaśnić czym w ogóle jest podatek.
Podatek jest świadczeniem obowiązkowym. Oznacza to, że płacenie podatku wynika jasno z obowiązku prawnego, dowodem czego jest artykuł 217 Konstytucji Rzeczpospolitej.
Ponadto trzeba wiedzieć, że podatki są ustalane z góry przez państwo, co także wynika z wyżej wymienione artykułu. W tym wypadku państwo wykorzystuje swoje prawa władcze. Obywatel Rzeczpospolitej nie ma więc bezpośredniego wpływu na kształt danego podatku.
Następną cechą podatku jest to, że jest on określany w swych rozmiarach generalnie. Jest to równoznaczne z tym, że to państwo kreuje i definiuje zarówno podmioty, jak i przedmiot danego podatku. Państwo określa więc kto zapłaci podatek i dlaczego.
Warto wiedzieć, że podatek nie jest związany BEZPOŚREDNIO ze świadczeniem wzajemnym. W praktyce oznacza to tyle, że jeżeli ktoś zapłacił podatek to państwo nie ma obowiązku dokonywania świadczenia bezpośrednio dla tego jednego podatnika. Natomiast państwo dokonuje takich świadczeń POŚREDNIO dla wszystkich obywateli, w tym również dla podatników.
Jeżeli więc jesteś podatnikiem to musisz wiedzieć czym jest podatek i dlaczego akurat ty musisz go zapłacić. Pomogą Ci w tym wiedza ogólna i oczywiście poszczególne ustawy o podatkach.