Podstawowy sprzęt dla początkującego wędkarza

Moment złapania bakcyla wędkarstwa często jest tym, w którym wszystkie nadprogramowe wydatki zaczynają wiązać się z połowami. Oczywiście pierwsze zakupy wędkarskie są najbardziej ekscytujące i przynoszą najwięcej wrażeń. Zwykle niestety przeznaczony na nie budżet nie opiewa na setki tysięcy złotych. Znacznie częściej jest to kwota poniżej tysiąca. Jak mądrze kupić pierwszy, podstawowy sprzęt wędkarski, by umożliwił łowienie i rozwój, ale nie kosztował fortuny? Jak zbudować swoją wędkarską bazę bez kosztownych pomyłek?

Pouczające łowienie spławikowe

Wielu doświadczonych wędkarzy i szkoleniowców twierdzi, że najkorzystniej jest zacząć swoją wędkarską przygodę z łowieniem spławikowym. To metoda wymagająca sporo cierpliwości, statyczna i niektórym może wydawać się nudna. Nic jednak nie umożliwia obserwacji zachowań ryb w wodzie, sposobów brania czy metod łowienia tak, jak spławik. Wiele godzin spędzonych nad brzegiem wody na pewno zaprocentuje wiedzą i obserwacjami, które początkujący wędkarz wykorzysta później do własnego rozwoju, często z innymi metodami.

Polecany sprzęt wędkarski dla początkujących będzie więc sprzętem dedykowanym metodzie spławikowej.

Pierwsza wędka

Najczęściej polecanym typem wędki dla wędkarza rozpoczynającego swoją przygodę jest bolonka lub bat. to proste, nieskomplikowane sprzęty, na których łatwiej jest się nauczyć mechaniki zarzucania przynęty czy zacinania i podbierania ryb. Wędka na początek nie musi być bardzo droga. A jak z jej wymiarami? Optymalna będzie trzymetrowa. Z czasem każdy wędkarz sam wybiera długość wędki i dobiera ją do swojej wygody i komfortu. Na początku jednak trudno jest zgadnąć, co będzie najlepszą opcją.

Z czasem warto zdecydować się na nieco bardziej skomplikowaną wędkę ze spławikiem, by poznać nowe techniki wędkarskie. Warto też zaopatrzyć się w choćby najprostszy stojak na wędki, by nie być zmuszonym podtrzymywać ich przez kilka godzin.

Podbierak i siatka

Niezbędne do bezpiecznego, wygodnego wydobywania ryb z wody i przechowywania ich do końca połowu, w celu zmierzenia, zważenia czy sfotografowania. Prosta siatka powinna posiadać solidne mocowanie i dość gęste oczka, żeby ryba nie zaplątała się w nie, próbując uciec.

Kupując podbierak, warto też od razu zaopatrzyć się w szczypce do wypinania ryby z haczyka w bezpieczny sposób. Prawdziwe, dobre wędkarstwo zakłada troskę o rybę i minimalizowanie jej cierpienia.

„Drobiazgi”, czyli spławiki, przynęty, haczyki

Ciężarki, przypony czy żyłki to sprzęt wędkarski, którego nigdy za wiele. Początkujący wędkarz sporo ich traci, zaczepiając o podwodne rośliny czy nieprawidłowo zarzucając. Nie warto więc wydawać fortuny na te elementy wyposażenia. Na początku drogi kosztowna blacha raczej nie zwiększy szans na złowienie ryby życia. O wiele lepiej będzie kupić kilka tańszych i prostszych, na zapas.

A jak wybrać odpowiednie? Warto mieć zaufany sklep wędkarski z rozmowną, pomocną obsługą. W takich sklepach często pracują pasjonaci, którzy chętnie podpowiadają, radzą i dzielą się swoją wiedzą.

Partnerem materiału jest sklep Bolw.pl, w którego ofercie znajdziesz sprzęt wędkarski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here