Poród

Pobyt w szpitalu przed i po porodzie to dla większości mam dość stresująca sytuacja. By ów stres zminimalizować, warto wcześniej przygotować rzeczy potrzebne na ten czas. Najlepiej jest spakować je w poręczną torbę, która przechowywana powinna być w dostępnym miejscu, tak by łatwo było ją zabrać ze sobą do szpitala, gdy pojawią się pierwsze zwiastuny zbliżającego się porodu. Podpowiadamy, co powinna zawierać wyprawka do szpitala, a jakie rzeczy lepiej jest zostawić w domu.

Jakie są pierwsze objawy porodu?

Zbliżający się termin porodu może powodować w przyszłej mamie lęk i napięcie. Warto wiedzieć, jakie są pierwsze objawy porodu i kiedy należy udać się do szpitala. Niezależnie jednak od tego, czy pojawiają się pierwsze symptomy, wyprawka do szpitala powinna być przygotowana i spakowana minimum 3 tygodnie przed planowanym porodem. Pomoże to uniknąć niepotrzebnego stresu i da kobiecie poczucie bezpieczeństwa. Pierwsze objawy porodu to odejście wód płodowych i skurcze. Wcześniej zazwyczaj pojawiają się tzw. skurcze przepowiadające. Kiedy się pojawiają, to znak, że czas porodu zbliża się wielkimi krokami i warto mieć przygotowane w zasięgu ręki wszystkie rzeczy potrzebne na porodówce.

Wyprawka do szpitala – co powinna zawierać?

W torbie zabieranej do szpitala powinny znaleźć się: teczka z dokumentami przebiegu ciąży, rzeczy potrzebne podczas porodu, ubrania na czas pobytu w szpitalu dla mamy i dziecka oraz podręczne kosmetyki. Ubranie na wyjście ze szpitala, także ubranko dla dziecka, zaleca się przynieść tuż przed wypisem do domu, tak by niepotrzebnie nie gromadziło szpitalnych drobnoustrojów. Wyprawka do szpitala powinna być spakowana w poręczną torbę i nie być zbyt ciężka. Powinien znaleźć się w niej także telefon wraz z ładowarką i ewentualnie laptop lub tablet. Teczka z dokumentami powinna zawierać kartę przebiegu ciąży, legitymację ubezpieczeniową lub inny dokument potwierdzający ubezpieczenie, wyniki badań wykonanych w czasie ciąży, informacje o grupie krwi oraz dowód osobisty.

Jeśli chodzi o ubrania do szpitala, nie warto zabierać dużej ich ilości. Szpital zapewnia bieliznę do porodu i po nim, a także ubranka dla dziecka na czas pobytu na porodówce. Można spakować kilka par majtek i koszulę nocną, a także kapcie, klapki pod prysznic. Przydadzą się też kosmetyki, grzebień, koszula do karmienia i biustonosz laktacyjny.

Co może się przydać w pierwszych dniach po porodzie?

W pierwszych dniach po porodzie przydatna będzie miękka, wygodna, bawełniana bielizna. Przyda się też krem do podrażnionych brodawek. Dobrze jest mieć w torbie wygodne ubranie – najlepiej dres lub sukienkę, którą nosiłaś w czasie ciąży.

Wyprawka dla maluszka po powrocie ze szpitala

Wyprawka dla maluszka po powrocie ze szpitala powinna czekać na niego w domu. Wyjątkiem jest fotelik samochodowy, który należy zamontować na czas przewiezienia dziecka ze szpitala. W wyprawce dla noworodka powinny znaleźć się ubranka, kosmetyki do delikatnej skóry noworodka i przybory do jego pielęgnacji oraz do karmienia. Potrzebne będą też oczywiście pieluszki, wanienka do kąpieli, wózek i wygodne łóżeczko z odpowiednim materacem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here