Porządkowanie ogrodu przed zimą – jak pozbyć się liści?

Zima to dla wszystkich roślin okres spoczynku. Gubią one wtedy liście i zasypiają, chcą tylko przeczekać do wiosny, kiedy będą mogły na nowo zakwitnąć. Osoby posiadające niewielki ogródek mają przy nim sporo roboty, by przygotować go do nadejścia zimy. Jakiego rodzaju są to prace?

Przycinanie i owijanie

Gałązki niektórych drzew i krzewów wymagają zdecydowanego przycięcia, zanim pozostawi się je na zimę. Inne potrzebują również ocieplenia ich delikatnych gałązek, aby nie przemarzły. Dobry ogrodnik doskonale wie, które z jego roślin mają konkretne potrzeby, i będzie umiał się o nie zatroszczyć. Przycinanie gałązek wiąże się z koniecznością ich usunięcia. Ze względu na ekologię, najlepiej nie palić pozostałości z ogrodu, ale rozdrobnić je do maksimum, a następnie składować jako kompost. Tym sposobem przysłużymy się środowisku. Chcąc nie chcąc – po obfitym lecie na trawnikach ogrodów pozostaje całe mnóstwo gałązek, drzew i opadłych owoców. Należy je zdecydowanie uprzątnąć!

Jesienne porządki w ogrodzie

Po ścięciu gałęzi i ułożeniu ich w kompostowniku czas zająć się trawnikiem i liśćmi. Może w tym bardzo pomóc odkurzacz do liści. Większość elektrycznych odkurzaczy posiada funkcję dmuchawy. Dzięki niej można niemal bez wysiłku zdmuchiwać liście i skoszoną trawę na kupkę, skąd łatwiej będzie je usunąć. Można oczywiście zrobić to ręcznie, za pomocą pazurków do trawy. Wiele osób rzeczywiście tak robi, jednak nie jest to najbardziej efektywna metoda. Wymaga dużego wysiłku fizycznego, a pracy w ogrodzie jest przecież dość, nie trzeba jej sobie nie dokładać! Prace ogrodowe jesienią polegają przede wszystkim na usunięciu liści, by nie gniły one na trawniku. A trzeba pamiętać, że późną jesienią tych liści na trawie i całej posesji jest w bród. Dlatego lepiej wykorzystać do ich uprzątnięcia specjalny odkurzacz do liści.

Co zrobić z liśćmi?

Liście, które zmiecie się na kupkę za pomocą dmuchawy, można w wygodny sposób wciągnąć odkurzaczem. Posiada on specjalny system rozdrabniający, dzięki czemu w stosunkowo niewielkim worku na odpady może zmieścić dość dużą ilość liści. Upycha je skutecznie, dzięki czemu raz na jakiś czas wystarczy tylko opróżnić worek. Odkurzacz do liści działa bardzo wygodnie, umożliwiając szybkie uprzątnięcie posesji z organicznych nieczystości. Gdy już się z tym uporamy, musimy wyrzucić gdzieś rozdrobnione liście. W niektórych przypadkach mogą one posłużyć jako ściółka do pewnych roślin, które trzeba zabezpieczyć przed przymrozkami i owinąć przed nadejściem zimy. Resztę zbędnych liści najlepiej wyrzucić na kompostownik. Gdy uporają się z nimi bakterie rozkładające martwą materię organiczną, po zimie kompost stanie się idealnym, naturalnym i bardzo skutecznym nawozem, którym będziemy mogli użyźniać swoje rośliny! Przygotowanie ogródka do zimy jest więc jednym z kroków zmierzającym do tego, by każdej wiosny witać jeszcze piękniejsze kwiatki, krzewy i drzewa na swojej posesji. Nie wolno tego etapu zaniedbać, a jeśli nie chce się nam pracować – upraszczajmy to sobie nowoczesnymi narzędziami jak tylko można!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here