figury ogrodowe

Gnomy, boginie, smoki i psy – jaki jest sens posągów ogrodowych? Czy na pewno nie pełnią one żadnej użytecznej funkcji? Cóż, tak… i nie. Istnieją trzy dobre powody, dla których możesz chcieć mieć jedną lub kilka rzeźb w swoim ogrodzie.

Statuetki i historia

Po pierwsze, istniejące powiązania z historią. Dziedzictwo, które wiąże się z posągami. To wszystko jest częścią ludzkiej psychiki. Starożytni celebrowali klasycznych bogów, odwzorowując ich w akceptowalnej formie. Wenus została okrzyknięta bóstwem ogrodów. Wystarczy spojrzeć na renesansowe ogrody we Włoszech, aby zdać sobie sprawę, że wiele z najstarszych formalnych ogrodów to muzea na świeżym powietrzu. Domy muz lub bogiń. Córek Zeusa i Mnemosyne. Według mitologii greckiej istnieje dziewięć córek, a każda z nich przewodniczyła innej sztuce. Klasyczne figury zostały stworzone, aby reprezentować bogów i czczone istoty. Umieszczano je w pięknym otoczeniu, aby uspokoić duchy i stworzyć atmosferę pozytywnej energii i harmonii.

Wenus królowała w ogrodach i do dziś jest bardzo widoczna. W czasach nam współczesnych rzadko rzeźbi się ją z marmuru, częściej odlewa się ją z betonu lub ewentualnie z brązu. Bogini Diana, która widziała, jak jej matka cierpiała przy porodzie i postanowiła żyć w celibacie, stała się symbolem czystości i cnoty, i ona również jest spokojnym i pięknym posągiem, podczas gdy bogowie Zeus i gladiator Merkury są przedstawiani tak, by symbolizować siłę i wyzwanie,

Miało to jak najbardziej sens, że ludzie posiadali w postaci figury ogrodowej mniejszą wersję swojego boga lub bogini, aby przypominać sobie o wartościach związanych z danym bóstwem. Umieszczano ją w miejscu, które pozwalało na wczucie się w swoje emocje, a najczęściej było to spokojne miejsce na zewnątrz.

Minęły czasy gdy rzeźby lub figury były najważniejszym aspektem ogrodu, ale nie straciły one na znaczeniu. Aktualnie figury ogrodowe z betonu lub kamienia stały się ich komplementarną częścią, nadając im uroku i niepowtarzalnego wyglądu. 

Urocze zwierzaki

Drugim powodem, dla którego rzeźby mogą nadać dodatkowy wymiar do Twojego życia jest fakt, że ogólnie zwiększają one poczucie dobrego samopoczucia mieszkańców domów i ogrodów. Jest to rola nie do pogardzenia. Posągi są często traktowane podobnie jak zwierzęta w rodzinie i często są kupowane pod wpływem impulsu, ponieważ przypominają nam o czymś, co sprawia, że czujemy się dobrze. 

Ludzie po prostu uwielbiają tworzyć poczucie rodziny i wydaje się, że figurki ogrodowe zwierzęta są częścią tej pielęgnacyjnej mentalności. Chodzi o to, aby zobaczyć siebie jako część większego obrazu. Posągi są czasami dodawane do ogrodu, aby bawić, zachwycać, a nawet szokować. Na przykład gnomy. Czym są, skąd się wzięły? Istnieją od początku XIX wieku i początkowo były formą talizmanu na szczęście. Mały człowiek w ogrodzie, czuwający nad mieszkańcami domu. 

Posh art

Wreszcie, istnieje „wartość snobistyczna”, która może być przypisana do posągów. Sztuka nowoczesna; sztuka klasyczna; drogie zdobienia (żadnych skrzatów, małych piesków czy aligatorów z zapalonymi oczami). To są posągi, które mają być oglądane, podziwiane i być obiekem zazdrości. Pomagają one człowiekowi zająć miejsce w społeczeństwie i mogą być postrzegane w podobny sposób jak członkostwo w elitarnym klubie. Te statuetki mówią „spójrz na mnie, znam się na sztuce i projektowaniu. Jestem wykształcony”. Tak, to są rzeczy piękne, które można docenić same w sobie, ale rzadko są one przeznaczone tylko do prywatnego oglądania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here