W finansowej potrzebie może się znaleźć każdy dorosły człowiek, w tym także bardzo młody. Kiedy jednak udaje się po pożyczkę lub kredyt do banku, często okazuje się, że warunki są równie trudne do spełnienia, jak w niektórych ofertach pracy. Pracodawcy mianowicie poszukują osób młodych, ale z doświadczeniem. W rezultacie ktoś, kto jest dopiero na początku swojej drogi zawodowej, odbija się od drzwi do drzwi, bo niby gdzie i kiedy miałby to doświadczenie zdobyć?
A historii kredytowej brak
Podobnie bywa w banku: tu liczy się nie tylko osiągany przychód, ale i historia kredytowa w BIK. Dobrze, gdy jest i wykazuje, że wszystkie zaciągnięte dotąd pożyczki zostały w terminie spłacone. Źle, gdy jej nie ma. A skąd ma ją wziąć osiemnastolatek?
Na domiar złego każde kolejne zapytanie w BIK pogarsza jeszcze tę historię. Widać bowiem, że młody człowiek ubiegał się ileś razy o pożyczkę, ale mu odmawiano. Skoro inni odmówili, to widocznie mieli swoje powody. Decyzja: odmowa. I tak w kółko.
Można w parabankach, czasem nawet za darmo
Pożyczki od 18 lat można jednak znaleźć w wielu firmach pozabankowych. Najłatwiej o nią tam, gdzie weryfikacja w BIK nie jest przeprowadzana. Oczywiście można się spodziewać, że taka pożyczka wskutek nieco większego ryzyka dla parabanku będzie droższa niż gdyby udzielano jej osobie starszej, ale za to znaleźć można bez trudu firmy, w których pierwsza chwilówka od ręki nie kosztuje ani grosza. To zabieg promocyjny parabanków: kto raz pożyczy za darmo, z niemałym prawdopodobieństwem weźmie za jakiś czas drugą pożyczkę, już odpowiednio oprocentowaną.
Zapytaj kogoś starszego, bo warto
Bardzo młodym ludziom trzeba jednak zalecić pewne ograniczenie samodzielności przy podejmowaniu takich decyzji. Osiemnaście czy dwadzieścia lat to wystarczająco wiele, by nosić w portfelu dowód osobisty, ale brak doświadczenia i naturalna dla młodego wieku spontaniczność mogą być złymi doradcami. Ktoś bardzo młody, potrzebujący pożyczki, zrobi sobie przysługę, jeśli poprosi o konsultację osobę starszą, doświadczoną, umiejącą czytać umowy. Gorąca głowa może skłaniać do podpisania każdej, natomiast chłodna na spokojnie poszuka haczyków, kruczków i niespodzianek – a takie się zdarzają.
Zawsze można zmienić zdanie
Czasem zresztą stanie się i tak, że gdy osiemnastolatek zwróci się o taką pomoc do kogoś starszego z kręgu swoich bliskich, osoba ta zaproponuje mu inne rozwiązanie, być może korzystniejsze. Być może rozmowa o danej sytuacji, o przyczynach szukania pożyczki, pomoże młodemu człowiekowi podjąć jakąś inną decyzję, np. o tym, że z jakimś zakupem się wstrzyma do czasu, aż uzbiera na niego pieniądze.