Praca w Gdańsku – perspektywy rozwoju zawodowego i zarobki

Gdańsk jest jednym z największych miast na Pomorzu. Czy warto przeprowadzić się do niego za pracą? Na jakie zarobki mogą liczyć osoby, które podejmą się pracy dla gdańskich pracodawców? I wreszcie, gdzie szukać atrakcyjnych ofert pracy? Sprawdzamy!

Gdańsk – miasto wielkich możliwości

Jeżeli spojrzeć na liczby, to Gdańsk prezentuje się imponująco. W Polsce miasto zajmuje szóste miejsce pod względem liczby ludności, na jego terenie działa 14 szkół wyższych i jest ono jednym z największych ośrodków kulturalnych. Na terenie Gdańska działa też wielu pracodawców z różnych branż, którzy systematycznie poszukują nowych pracowników.

O tym, że na Pomorzu pracodawcy zatrudniają chętnie, może świadczyć niska stopa bezrobocia. W czerwcu 2018 r. była ona rekordowo niska – wyniosła zaledwie 4,2 proc [1]. Praca czeka zarówno na specjalistów, jak i niewykwalifikowanych pracowników. Jeżeli rozważasz wyjazd do dużego miasta w poszukiwaniu perspektyw i lepszych niż dotychczas zarobków, obranie właśnie tego kierunku może okazać się trafnym wyborem. W ostatnich latach w Gdańsku deweloperzy realizują wiele nowych inwestycji mieszkaniowych, a to zaś sprawia, że nie będziesz miał problemu ze znalezieniem odpowiedniego lokum.

Ile płacą gdańscy pracodawcy?

Wysokość zarobków zawsze zależy od kilku czynników – wykształcenia potencjalnego pracownika, branży, w jakiej działa pracodawca, i koniunktury na rynku. Z raportu Grupy Sedlak & Sedlak wynika, że w 2018 r. mediana miesięcznych wynagrodzeń wyniosła 4500 zł brutto. Najwięcej, bo nawet 6000 zł brutto miesięcznie zarabiali specjaliści pracujący dla firm z branży IT. W porównaniu z pozostałymi miastami tworzącymi Trójmiasto (Gdynią i Sopotem) to najwyższe wynagrodzenie.

Wysokie zarobki pracowników z branży IT nie są zaskoczeniem. Firmy IT bardzo dynamicznie się rozwijają, chętnie inwestują w swoich pracowników i świetnie płacą, bo specjalistów jest znacznie mniej. W Gdańsku dobrze zarabiają jednak nie tylko programiści, lecz także pracownicy innych branż: energetycznej (ok. 4900 zł), przemysłu ciężkiego (ok. 4800 zł), mediów i reklamy (ok. 4800 zł) oraz bankowości i ubezpieczeń (ok. 4800 zł) [2].

Gdzie szukać pracy w Gdańsku?

W dobie internetu większość pracowników poszukuje zatrudnienia, korzystając z portali ogłoszeniowych. Obok ogólnopolskich (np. www.jober.pl), dużą popularnością cieszy się lokalny portal Trojmiasto.pl, na którym codziennie pojawiają się dziesiątki nowych ofert pracy.

Na terenie Gdańska działa też wiele agencji pracy, które pomagają zainteresowanym znaleźć pracę dorywczą lub stałą. Wśród bardziej znanych agencji wymienić można: Grupę Progres, Beetsma, Randstad, Jobhouse i Work Service.

Pracownicy poszukujący zatrudnienia mogą też skorzystać z pomocy urzędów pracy. Obok Powiatowego Urzędu Pracy (mieści się na ulicy 3 Maja 9) na terenie miasta działa także Wojewódzki Urząd Pracy (Podwale Przedmiejskie 30), który pomaga pracownikom z Pomorza znaleźć pracę za granicą (np. w Belgii, Holandii i Norwegii).

Kto zatrudnia w Gdańsku i jak dojechać do firmy?

W Gdańsku siedzibę ma wiele firm. Część z nich jest zrzeszona w najstarszej pomorskiej organizacji zrzeszającej firmy, czyli Pracodawcy Pomorza. Do największych przedsiębiorstw należą spółki: Naftoport (to baza przeładunków paliw), Mostostal Pomorze (konstrukcje stalowe), Port Lotniczy Gdańsk, spółka Euro Styl (prowadzi działalność deweloperską), Ziaja, Energa i Lotos.

Dojazd do poszczególnych zakładów pracy nie sprawia mieszkańcom większych kłopotów. Obok autobusów i tramwajów, do dyspozycji podróżujących jest Szybka Kolej Miejska (SKM) łącząca Gdańsk z pobliskimi miastami. Osoby przeprowadzające się do Gdańska za pracą powinny szukać mieszkania na Morena. Dzielnica ta jest dobrze skomunikowana z pozostałymi częściami miasta, a ceny wynajmu mieszkań są tam niższe niż w przypadku popularnych dzielnic, czyli Wrzeszcza, Przymorza i Oliwy.

[1] Rekordowo niskie bezrobocie na Pomorzu w czerwcu 2018. Raport, https://www.gdansk.pl/wiadomosci/rekordowo-niskie-bezrobocie-na-pomorzu-w-czerwcu-2018-raport,a,119634 (dostęp 4.10.2018).

[2] Za: Ile zarabiamy na Pomorzu? Gdańsk przed Gdynią i Sopotem, a pozostałe miasta… [Raport], http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,23266831,ile-zarabiamy-na-pomorzu-gdansk-przed-gdynia-i-sopotem-pozostale.html (dostęp 4.10.2018).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here