Próba złota

Każdy, kto zamierza kupić produkt wykonany ze złota, powinien znać najważniejsze zagadnienia związane z tym cennym kruszcem. Jednym z nich jest tak zwana próba złota – pojęcie, które pojawia się w kontekście wyrobów jubilerskich, jak również sztabek złota, czy monet bulionowych. Co warto o nim wiedzieć?

Złoto od wieków budzi pożądanie miłośników luksusowej biżuterii, ale także inwestorów chcących zabezpieczyć swój kapitał przed inflacją. To efekt wyjątkowych właściwości kruszcu, czyli między innymi jego wysokiej trwałości, niepodrabialności, czy też niskiej globalnej podaży i niewielkiego tempa wydobycia. Z drugiej strony złoto jest najbardziej kowalne i ciągliwe spośród wszystkich metali. Dlatego też, aby zwiększyć twardość wykonywanych z niego produktów, dodaje się do nich inne, twardsze metale. Próba złota określa to, jakie w danym wyrobie są proporcje złota oraz dodatkowych składników.

Czym jest próba złota?

Termin „próba złota” znany jest od starożytności, bowiem już wtedy zachodziła potrzeba standaryzowania wyrobów zawierających metale szlachetne. Dziś, tak samo jak w tamtych czasach, odnosi się on do zawartości złota w stopie metalu. Uściślając, próba złota wskazuje liczbę jednostek masy czystego kruszcu, które przypadają na 1000 jednostek masy danego stopu. Jeśli tych jednostek jest na przykład 500, czyli stop zawiera 50 proc. złota, wówczas mówi się o złocie próby 500.

Rodzaje prób złota

Próba złota najczęściej wyrażana jest w promilach, czyli w wyżej przedstawiony sposób. W takim systemie produkt wykonany z czystego złota określa się próbą 999,9, natomiast wyrób z 58,5-procentową zawartością kruszcu stanowi złoto próby 585.

Próbę złota można określić również w karatach lub w sposób ustalony przez Urząd Probierczy. W przypadku tego drugiego stosuje się siedem prób – od 0 do 6, gdzie 0 oznacza najwyższą próbę złota. Posługiwanie się karatami, ze względu na dość skomplikowany przelicznik zawartości kruszcu, jest mało przejrzyste dla osób mniej zaznajomionych z tematem. Warto jednak wiedzieć, że czyste złoto określa się tu mianem 24-karatowego, a na przykład popularne w tańszych wyrobach jubilerskich, złoto próby 333, złotem 8-karatowym.

Więcej na temat prób złota można przeczytać na stronie Mennicy Polskiej, renomowanego producenta i dostawcy złota inwestycyjnego: https://www.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/poradnik-inwestora-szczegoly/proby-zlota

Jaka próba złota jest najlepsza?

Co oczywiste, im wyższa jest próba złota, czyli im więcej kruszcu znajduje się w stopie, tym co do zasady większa jest wartość danego produktu. Nie oznacza to jednak, że kupując wyroby ze złota zawsze należy skupiać się na tych z najwyższą próbą kruszcu. Jest to kluczowe w przypadku złota inwestycyjnego, natomiast wybór biżuterii powinny determinować upodobania estetyczne.

Złoto inwestycyjne, czyli sztabki złota oraz monety bulionowe, to produkty wykonywane najczęściej z czystego złota. Służą wyłącznie do przechowywania majątku w kruszcu, tak więc nie muszą zawierać domieszki innych składników, zwiększających ich twardość oraz trwałość. Tymczasem wyroby biżuteryjne, takie jak pierścionki, kolczyki czy naszyjniki, muszą wykazywać się znacznie większą trwałością, dlatego zawierają duże ilości twardszych metali – najczęściej jest to cynk, miedź, nikiel, rzadziej srebro lub platyna. W ich wypadku przeważnie stosuje się złoto próby 333 lub 585, ewentualnie 750.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here