Współczesny człowiek niewątpliwie żyje w czasach, które de facto codziennie wystawiają jego nerwy na wielką próbę – próbę, która niezależnie od reakcji początkowej, nie może także pozostać bez bardziej długodystansowego wpływu na ludzki organizm. Nawet jeśli z początku wszystko wydaje się być jak najbardziej w porządku, trudno jest zaprzeczyć stwierdzeniu, że nerwy w perspektywie dłuższej niż jedna, konkretna sytuacja potrafią odbijać się na naszym zdrowiu często wręcz w daleko idący sposób. Wśród skutków cywilizacyjnie odczuwanego stresu można znaleźć nawet te najdalej idące, wpływające na nasze życie w sposób drastyczny – na czele z osłabioną odpornością, a w efekcie zwiększonym stopniem zachorowań i problemami ze zdrowiem oraz „syndromem złamanego serca”, o objawach podobnych wręcz do jego zawału.

Skoro jednak życie w ciągłym, cywilizacyjnym napięciu wpływa na nas źle, a zarazem nie zawsze jesteśmy w stanie zrezygnować z egzystowania w takich warunkach (przynajmniej w momencie, w którym na konkurencyjnym rynku staramy się zdobyć coś dla siebie), to jak mamy szukać wyjścia z tej matni, wiszącej nam wielkim ciężarem? Doskonale wiadomo, że najprostsze rozwiązanie „zwolnić nieco tryb życia” nie jest zawsze najlepszym, a często – jak wspomniano wyżej – jest wręcz nieosiągalne w danej sytuacji. Leki uspokajające zaś łatwo mogą wpędzić nas w uzależnienie od tego typu środków, stając się prostą drogą do stoczenia się z jednego problemu w drugi.

Czy więc naprawdę nie możemy uciec od cywilizacji oraz jej problemów, stając się skazanymi na jej negatywne skutki oraz odbijanie się na naszym zdrowiu? Nie do końca. Odpowiedzią może być tutaj zerknięcie w naturę – bynajmniej jednak nie chodzi tu o medycynę naturalną sensu stricto, a raczej powiązane z nią adaptogeny, które zarówno w teorii, jak i praktyce powinny nam ułatwić działanie w nawet najbardziej stresujących warunkach.

Czym więc są te zbawiennie działające na człowieka związki, w których wielu upatruje idealnego sposobu na radzenie sobie ze stresem? Krótką ich historię znaleźć można chociażby pod adresem https://mothersprotect.com/adaptogeny-wlasciwosci-badania-historia, zaś na potrzeby tego tekstu określić je można po prostu ziołowymi lekami, zwykle określanymi jako uspokajające i redukujące działanie stresu cywilizacyjnego. Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, mamy z nimi kontakt w aptece czy też jakimkolwiek sklepie nader często – mowa tu chociażby o specyfikach zawierających żeń-szeń, miłorząb japoński, różeniec górski bądź inne tego typu rośliny. To nie są nazwy, których nie skojarzymy nawet po pierwszym zasłyszeniu – doskonale rozpoznawalne, często jednak kojarzące się nam zarazem z lekkim medycznym hochsztaplerstwem lub ziołami, które niewiele wnosić mogą do naszego życia.

Nie sposób jednak o bardziej tragiczny w skutkach błąd. Pod wymienionym wyżej adresem i nie tylko odnaleźć można dziesiątki naukowych dowodów na zbawienny wpływ adaptogenów, których zdecydowanie nie warto jest bagatelizować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here