Z przejmowaniem się opinią innych na nasz temat można sobie poradzić
fot. Pixabay.com

Wiele osób przejmuje się opinią innych ludzi na ich temat. Biorą sobie do serca ich słowa, które nie zawsze wypowiadane są w dobrej intencji. Szczególnie jeśli ktoś zmaga się z niskim poczuciem własnej wartości i brakiem pewności siebie, ciężko mu uwierzyć w to, że naprawdę nie wszyscy muszą nas lubić! 

Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/jak-nie-przejmowac-sie-tym-co-inni-o-nas-mowia/

Dlaczego przejmujemy się zdaniem innych na nasz temat?

Tak jak już wspomnieliśmy we wstępie, wiele osób zmaga się z zaniżonym poczuciem własnej wartości i brakiem pewności siebie. Tymczasem relacje społeczne, czy to rodzinne, czy przyjacielskie, czy koleżeńskie, są dla nas niezbędne do tego, aby prowadzić udane i szczęśliwe życie. Nic więc dziwnego, że osoby z naszego otoczenia z czasem stają się dla nas punktem odniesienia, czasem wzorem do naśladowania. Szukamy ich akceptacji za wszelką cenę i nie chcemy czuć się wykluczeni z tych społecznych kontaktów. Jeśli nasze poczucie własnej wartości opiera się tylko na tym, czy czujemy się akceptowani i lubiani przez innych, staje się to poważnym problemem i znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Często taka postawa jest kształtowana już we wczesnym dzieciństwie, zwłaszcza jeśli nasze postępowanie czy chęć zrobienia czegoś były w domu rodzinnym hamowane i podsumowywane słowami: co ludzie powiedzą?

Jak przestać przejmować się tym, co myślą o nas inni?

Jeśli zmagamy się z przejmowaniem opiniami innych ludzi na co dzień, czas najwyższy zacząć nad sobą pracować. Po to, aby sobie i najbliższym ułatwić funkcjonowanie i skupić się na tym, co jest naprawdę dla nas ważne. Samoakceptacja i wiara w siebie będą więc pierwszymi cechami, które należy zacząć w sobie pielęgnować.

Poza tym dobrze jest również nauczyć się stawiać granice oraz być asertywnym w relacjach z innymi ludźmi. Nikt nie musi spełniać wszystkich oczekiwań, jakie stawia przed nim otoczenie. Ważne, żebyśmy sami czuli się dobrze w tym, co chcemy lub potrzebujemy osiągnąć. To my mamy o tym decydować, bo sami wiemy najlepiej, co jest dla nas najwłaściwsze. Często jednak w codziennym pędzie brakuje nam czasu na to, aby się głębiej nad tym zastanowić. Jeśli przynajmniej kilka minut dziennie poświęcimy na to, aby zajrzeć do własnego wnętrza i odkryć, jakie są nasze najważniejsze potrzeby i za co możemy siebie naprawdę lubić, wówczas opinia innych ludzi nie będzie dla nas tak istotna.

W taki sposób ułatwimy sobie również nazywanie naszych emocji i potrzeb. Bardzo często je w sobie tłumimy i nie pozwalamy im ujrzeć światła dziennego. W ten sposób szybko czujemy się zaniedbani i smutni, a to z kolei wpływa na branie sobie opinii innych osób do serca.

Zobacz też: http://www.bazanciarnia.pl/poczucie-wlasnej-wartosci-da-sie-zbudowac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here