Przyczyny i objawy zakrzepicy
Zakrzepica to jedna z najbardziej poważnych chorób, która wywołuje przedwczesną śmierć co trzeciego cierpiącego na nią pacjenta! Tak wskazują aktualne statystyki, a specjaliści alarmują, aby zmagający się z tym schorzeniem odpowiednio szybko rozpoczynali leczenie, gdyż jest to dolegliwość w pełni uleczalna.
Zakrzepica to nic innego jak zakrzepowe zapalenie głębokich żył. Przeważnie atakuje żyły na podudziu, czasami na udach i w rejonie miednicy. Jeżeli dojdzie do zakrzepu, nie od razu prowadzi to do dużego zagrożenia dla ludzkiego życia, ale jeżeli ten zakrzep oderwany zostanie od ściany żylnej, może dojść do zatoru a w konsekwencji tego nawet kończy się to w nierzadkich przypadkach zgonem. Musimy wiedzieć, że trzeba dynamicznie reagować w momencie pojawienia się pierwszych symptomów.
Powody tworzenia się zakrzepów
Przeważnie zakrzepica jest wykrywana u osób przekraczających czterdziesty rok życia. Więcej notuje się przypadków kobiet niż mężczyzn atakowanych tą chorobą. Nie jest to jednak powiedziane, że dolegliwość ta nie może pojawić się u kogoś młodszego. Wpływ na to w dużym stopniu ma ogólna kondycja zdrowotna, a w tym styl życia, rodzaj zażywanych medykamentów. Bardzo często zakrzepicę wywołuje kuracja hormonami, zwłaszcza zawierająca estrogen oraz antykoncepcja hormonalna. Na ryzyko jej wystąpienia są także narażone kobiety w ciąży i w okresie średnio sześciu tygodniu po porodzie. Nierzadko atakuje ona również osoby cierpiące na problemy z sercem, na przykład migotanie przedsionków czy zaburzenia pracy mięśnia sercowego. Niekorzystny jest również wpływ nadwagi oraz typowo siedzącego, jednostajnego trybu życia. Nie wolno zakładać nogi na nogę, zwłaszcza spędzając przed biurkiem kilka dobrych godzin bez przerwy! Warto wspomnieć również o tym, że na zakrzepicę niekiedy cierpią ludzie unieruchomieniu po ortopedycznych zabiegach, kiedy zmuszeni są mieć założony gips bądź szynę. Niebezpieczeństwo pojawienia się zakrzepicy dotyka również osób z nadmierną krzepliwością krwi.
Pierwsze symptomy
Niepokojącym znakiem, że coś jest nie tak powinien być charakterystyczny skurcz w łydce, jaki przeważnie utożsamiamy ze skurczem mięśni, ale często to nie jest zwyczajny, niegroźny skurcz. Jeżeli po jakimś czas ten ból nie ustępuje, a wręcz nasila się w momencie zgięcia stopy czy naduszenia na podeszwę, warto rozważyć wizytę u lekarza. Wielokrotnie towarzyszy temu obrzęk przy kostce, na udzie bądź podudziu, który dostrzegalny jest poniżej miejsca występowania zakrzepu. W konsekwencji tego zmienia się kolor skóry – na siny bądź lekko zaczerwieniony. Zakrzepicy towarzyszyć może nawet przyspieszona praca serca i podwyższona temperatura ciała. Zlekceważenie tych objawów skutkuje nierzadko z kolei zatorem płucnym, który objawia się mocnym bólem w klatce piersiowej, plucie krwią czy suchym kaszlem. Człowiek sinieje, poci się, a wszystkie te objawy razem są groźne dla życia. Wyleczyć zakrzepicę w zupełności można, wystarczy najpierw wykonać specjalistyczne badania – obrazowe USG żył głębokich z przystawką Dopplera.