Przyczyny powstawania obrzęków

Każdy z nas chociaż raz w życiu zetknął się z problemem obrzęków. Te nieestetyczne i doskwierające dolegliwości wynikają z przesiąkania wody z krwi do tkanek, co odbywa się przez ścianę naczyniową. Powodów takiego stanu specjaliści doszukują się licznych. Nierzadko charakterystyczne opuchnięcia wynikają na przykład z chorób nerek oraz problemów z niewydolnością serca. Co więcej sprzyja ich powstawaniu również siedzący tryb życia i brak ruchu. Im mniejsza aktywność fizyczna, tym gorzej. Obrzękami dotknięte są też bardzo często kobiety w ciąży. Na tym jednak nie koniec przyczyn. O szczegółach dowiesz się z fragmentów poniżej.

Odwodnienie

Musimy kontrolować ilość spożywanej wody, aby nie doprowadzić do odwodnienia. W takich przypadkach organizm zaczyna gromadzić posiadane ilości wody po to, żeby przejść w tryb przetrwania, a więc przetrzymuje ją na zapas. Nie doprowadzić do tego można poprzez systematyczne picie wody, a także soków jakie posiadają w swym składzie duże ilości potasu. Warto wiedzieć, że duża ilość spożywanej kawy oraz napojów kolorowych, w tym gazowanych, może potęgować odwodnienie komórek.

Za dużo soli

Kiedy cierpimy na obrzęki, należy skontrolować również poziom spożywanej soli. Dzięki niej oczywiście możliwe jest zachowanie równowagi elektrolitowej, a także przyczynia się ona do właściwej pracy mięśni, ale co za dużo to niezdrowo, dlatego warto jeść sól z umiarem. Jeżeli jest jej przesyt w organizmie, dochodzi do zatrzymania wody, a w konsekwencji zwiększenia ciśnienia w tętnicach. Komórki ulegają rozszerzeniu, kilkudziesięciokrotnie. W soli kuchennej znajdują się ogromne ilości sodu, który występuje także w konserwach mięsnych, warzywach z puszki czy przyprawach. Zamiast niej warto natomiast zastosować dużo zdrowszą – sól morską.Przyczyny powstawania obrzęków

Braki witaminy B6

Poprzez niedobór witaminy B6 dochodzi do zaburzeń w bilansie wodnym, a w konsekwencji tego tworzenia się specyficznych obrzęków. Badania pokazują także, że przyjmowanie przez kobiety witaminy B6 umożliwia łagodzenie napięcia przedmiesiączkowego. Dzięki temu składnikowi możliwe staje się także właściwe pracowanie układu nerwowego. Ma ona ogromny wpływ na to, jakie będzie ciśnienie krwi oraz w jaki sposób będzie pracował nasz mięsień sercowy. Charakteryzowana witamina obecna się w postaci sześciu związków – pirydoksyny, pirydoksaminy, pirydoksalu i estrów fosforanowych owych związków. Wchłania się ją z układu pokarmowego, a następnie zostaje zmagazynowana w wątrobie i mięśniach. W witaminę B6 są bogate ziemniaki ze skórką, banany, suszone owoce, nasiona słonecznika, chuda wołowina, tuńczyk, indyk czy mięsko z kurczaka.

Niedobór potasu

Dzięki obecności potasu w organizmie mogą właściwie funkcjonować nasze komórki, tkanki, narządy. Przechodzący bardzo sprawnie przez błony komórkowe, zwiększa ilość składników odżywczych i jednocześnie skutecznie eliminuje niepotrzebne produkty przemiany materii. Ponadto potas jest odpowiedzialny za normowanie gospodarki wodnej. Przyczynia się także do regulowania pracy nerek oraz kontrolowania ciśnienia krwi. W przypadku niedoborów potasu, dochodzi do przyrostu masy ciała. Co obrzęków natomiast, to jeżeli posiadamy odpowiedni poziom potasu w organizmie, prowadzi on do redukcji stężenia sodu, a tym samym ograniczenia zatrzymywania się wody. Potas występuje w miodzie, arbuzach i melonie a także ogólnie w owocach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here