australia

Australia jest szóstym krajem na świecie pod względem powierzchni. Swoim zasięgiem obejmuje nie tylko Kontynent Australijski, ale również wyspę Tasmanię oraz ponad 8 tysięcy mniejszych wysp na Oceanie Spokojnym i Indyjskim. Stanowi raj dla podróżników, oferując im zarówno niesamowite atrakcje przyrodnicze, zwiedzanie nowoczesnych miast, a także poznawanie niesamowitej kultury, jak i dziedzictwa narodowego. Dowodem na wartość turystyczną Australii są odwiedzający ją turyści. W 2018 roku podróż do kraju eukaliptusów odbyło niemal 10 milionów osób.

Bogactwo przyrodnicze Australii

Niesamowite, rozległe krajobrazy, a także niespotykana nigdzie indziej fauna i flora sprawiają, że Australia jest jednym z najciekawszych przyrodniczo miejsc na świecie. Zdecydowana większość zwierząt i roślin żyjących tutaj to gatunki endemiczne, czyli takie, które występują tylko tutaj. W kraju utworzono 610 parków narodowych, spośród których 8 zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wielka Rafa Koralowa

Wyjazd do Australii nie może się odbyć bez odwiedzenia tego miejsca. Rozciągająca się na ponad 2 tysiące kilometrów wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży struktura, złożona z żywych organizmów widoczna jest nawet z kosmosu. Najlepiej ją jednak oglądać z bliska. Najciekawszym sposobem jest nurkowanie wśród kolorowych koralowców oraz tysięcy niesamowitych ryb i zwierząt wodnych. Wśród najciekawszych z nich warto wymienić delfiny i orki, a także żółwie morskie.

Kata Tjuta – święte miejsce aborygenów

Kata Tjuta w języku rdzennych mieszkańców Australii oznacza „wiele głów”. Jest to grupa pojedynczych bloków skalnych, będących częścią Parku Narodowego Uluru-Kata Tjuta. Czerwone monolity wybijające się ze stepowego terenu zapierają dech w piersiach każdego turysty. Najwyższy z nich wznosi się ponad 300 metrów powyżej otaczającego go, płaskiego krajobrazu. Oglądanie wschodów i zachodów słońca w miejscu, gdzie aborygeni odprawiali swoje tradycyjne obrzędy na pewno zapadnie każdemu w pamięć na długie lata.

Nie taki diabeł straszny – Tasmania

Wyspa Tasmania znajduje się około 300 km na południe od wybrzeży Australii. Znana jest przede wszystkim z niewielkich ssaków, znanych z amerykańskich kreskówek. Owiany złą sławą Diabeł tasmański, w rzeczywistości nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Ich ofiarami są zazwyczaj małe zwierzęta, często osłabione lub umierające. Jest on jednak symbolem niezwykłości Tasmanii. Jej krajobraz jest ukształtowany działaniem lodowca, dzięki czemu wyspa jest przeplatana wzgórzami i jeziorami. Woda Tasmańskich jezior jest uważana za jedną z najczystszych na świecie. Wyspa również zróżnicowaną linię brzegową, wzdłuż której warto wybrać się na wycieczkę łodzią i obserwować delfiny, foki, a nawet pingwiny. O charakterze miejsca mogą również świadczyć występujące tylko tutaj sosny Huon. Drzewa te żyją nawet 3 tysiące lat.

Australia – naród osadników i więźniów

Rdzennymi mieszkańcami Australii są Aborygeni. Przybyli oni na kontynent z południowo-wschodniej Azji i prowadzili koczowniczy tryb życia. Stanowią oni kulturowe dziedzictwo kraju. Jednak na obecny wizerunek państwa wpływ mieli więźniowie pochodzenia brytyjskiego, którzy zsyłani byli tutaj pod koniec XVIII wieku, a także osadnicy przybywający tutaj w poszukiwaniu złota. Obecnie Australia uznawana jest za jedno z najlepiej rozwiniętych państw na świecie. Odzwierciedla się to wysokim poziomem życia mieszkańców oraz świetnie rozwinięte miasta, rozciągające się wzdłuż wybrzeży kontynentu.

Miasta tętniące życiem

Miasta w Australii są bardzo nowoczesne i przyciągają co roku rzeszę turystów. Najpopularniejsze z nich to Sydney oraz Melbourne, przyciągające swoją nowoczesnością, rozwiniętą działalnością kulturową i artystyczną oraz ofertą rozrywkową. Do symboli Australijskich miast należy z pewnością Opera w Sydney. Została ona ukończona w 1973 roku, jednak mimo wciąż uważana jest za symbol sztuki nowoczesnej. Warto również podkreślić, że od wielu lat Melbourne jest uznawane na całym globie za najlepsze miasto do życia. Jednak stolicą kraju nie jest żadne z nich. Siedzibą władz państwa jest Canberra, miasto wzniesione specjalnie w tym celu. Nad wybrzeżem Australii wznosi się wiele innych miast, oferujących turystom piaszczyste plaże, niezliczoną ilość teatrów i oper, nowoczesne muzea oraz wystawy sztuki. Jednymi z najpopularniejszych atrakcji są również ogrody zoologiczne. Najsłynniejsze z nich, słynące z pokazów z udziałem krokodyli znajduje się w Brisbane.

Naród idący do przodu

Kangur oraz Emu to dwa symbole Australii. Symbolizują one unikalną faunę kontynentu oraz mentalność mieszkańców. Oba te zwierzęta nie potrafią poruszać się do tyłu – stąd wzięło się powiedzenie – Australia to naród idący do przodu. Kraj posiada prężną gospodarkę, a życie w Australii jest na bardzo wysokim poziomie. Australijczycy są również bardzo gościnni i towarzyscy. Wieczorami spotykają się licznymi grupami w parkach miejskich, gdzie grillują i uprawiają sporty drużynowe.

Moc atrakcji w Australii

Atrakcje turystyczne Australii sprawiają, że odkrycie ich wszystkich jest niezwykle trudne. Niesamowita różnorodność naturalnych obszarów oraz unikatowych na skalę światową gatunków zwierząt i roślin ściąga do siebie miliony turystów i miłośników przyrody. Jest to kraj przepełniony unikatowymi krajobrazami, które zadowolą każdego podróżnika. Na odwiedzających czekają również nowoczesne miasta z bogatą ofertą kulturalną oraz przyjaźni mieszkańcy kraju kangurów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here