Zieleń i przyroda mają prawdziwie zbawienny wpływ na ludzi. Dlatego właśnie tak wielu z nas decyduje się na przeprowadzkę z bloku do własnego domu, gdzie piękne otoczenie będzie każdego dnia pozytywnie nastrajać do życia. Niestety, nawet najpiękniejszy ogród jesienią przekwita, a zima nie dla każdego z nas jest optymalną porą do jego częstego odwiedzania. Jak zatem zatrzymać czar bujnej roślinności przez cały rok?
Zimowy ogród
Rozwiązaniem, które pragniemy zaproponować, jest stworzenie nowoczesnego ogrodu zimowego, przywodzącego na myśl dobrze znane z pałaców oranżerie. To w tej aluminiowo-szklanej konstrukcji umieścić można całoroczne, zielone rośliny, które nawet w ciągu najbardziej pochmurnych dni rozpogodzą nastrój. Nowoczesne ogrody zimowe to idealne miejsce do odpoczynku dla całej rodziny. Zapewniają możliwość obcowania z naturą w dowolnej chwili, bez zakładania ciepłych kurtek i czapek. Są także bezpiecznym miejscem dla dzieci, w którym nie trzeba obawiać się przemoczenia butów, a ograniczona przestrzeń sprawia, że pociechę łatwo jest cały czas pilnować.
Jedną z największych zalet ogrodu zimowego jest możliwość ustawienia w nim stolika i krzesełek, podobnie, jak pośród zieleni na zewnątrz domu. Dzięki temu rodzinne spotkanie przy stole może odbywać się tam w ciągu całego roku, służąc wspólnemu podziwianiu pokrytej białym puchem okolicy.
Nowoczesne materiały, które dają zaskakujące efekty
Nowoczesne ogrody zimowe wykonane są zazwyczaj ze stelaży aluminiowych, pomiędzy którymi znajdują się szyby, pozwalają na dopływ dużych ilości światła do pomieszczenia. Aluminium jest materiałem wyjątkowo trwałym, a przy tym lekkim. Doskonale sprawdza się jako materiał profili, nawet przy ich dużej powierzchni, nie ulegając odkształceniom. Co więcej, może być materiałem dodatkowo wyposażonym w specjalistyczne przegrody termiczne, dzięki czemu zapewnia jeszcze bardziej optymalną temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Co za tym idzie, nawet domy pasywne mogą zostać wzbogacone o ogród zimowy, który nie zaburzy ich energooszczędnych funkcji.
Alternatywą dla w pełni aluminiowych profili są te wykonane z PCV. Ich nowoczesna konstrukcja, opracowana przez Winter Gardens, pozwala na połączenie PCV z aluminium i poliwęglanem, tworząc idealne wręcz wypełnienie ścian ogrodu zimowego. Istotną zaletą tego materiału jest bardzo wysoka termoizolacja, która poprawia energetykę wnętrza. Kolejna zaleta to szerokie możliwości dopasowania kolorystycznego, wynikające z łatwości barwienia tworzyw sztucznych. W efekcie dzięki nim możliwe jest stworzenie konstrukcji drewnopodobnej, która będzie tak samo pięknie się prezentować, ale zagwarantuje trwałość i użyteczność nowoczesnych materiałów.
Ostatni element konstrukcyjny to szkło, tworzące większość powierzchni ścian i dachu ogrodu zimowego. Najlepiej sprawdza się w tym przypadku szkło zespolone, będące połączeniem dwóch lub trzech szyb, pomiędzy którymi znajduje się gaz szlachetny. Dzięki zastosowaniu takiej technologii tafla jest wyjątkowo trwała i energooszczędna.