Rentowność Stadionu Energa po Euro 2012

Stadion w Gdańsku Letnicy został wybudowany w roku 2011 po trzyletniej budowie. Wcześniej stadion był nazywany Baltic Arena i PGE Arena Gdańsk, a od 9 listopada nazwa została zmieniona na Stadion Energa Gdańsk ze względu na podpisanie umowy z nowym sponsorem. Stadion Energa posiada głównego użytkownika w postaci Lechii Gdańsk, która powoli pracuje na to, aby stadion stał się wreszcie rentowny

Budowa Stadionu

Stadion Energa jest typowym stadionem piłkarskim, co oznacza pełne przygotowanie do meczy piłkarskich. Murawa nie jest w nim wyrzucana, ani wymieniana. Na trybunach zmieści się 41 620 osób, a stadion zabrał powierzchnię około 27 ha. Porządne wymiary 236 x 243 x 45 pozwalają na swobodną grę przy doskonałym oświetleniu i widoczności umożliwiającej widzom dokładne śledzenie rozgrywek.

Koszta Stadionu

Budowa Stadionu Energa Gdańsk rozpoczęła się w roku 2008 i pochłonęła 730 00 000 zł budżetu własnego miasta oraz 122 000 000 zł dofinansowania państwowego. Na dzień dzisiejszy zostało im do spłacenia ponad 220 000 000 zł.

Miesięczny koszt utrzymania stadionu oscyluje w granicach 1 500 000 zł i powoli ich zarobki zapewniają utrzymywanie się na granicy opłacalności. Rentowność Stadionu Energa po Euro 2012 stopniowo rośnie. W 2012 było to minus 10 000 000 zł, żeby w kolejnych latach straty malały i w 2016 roku był to już jedynie 1 000 000 zł.

Lechia Gdańsk

Najpopularniejszy zespól Trójmiasta ma zaszczyt użytkować za odpowiednią opłatą Stadion Narodowy Energa, dzięki czemu Stadion jest w stanie otrzymywać regularne wpływy – a użytkowanie przez drużyny jest jednym ze stałych wpływów obiektu.

Wynajęcie obiektu kosztuje od 30 do 200 tysięcy za dobę, co sprawia, że nabiera się szacunku do oferowanych przez kluby piłkarskie ceny biletów. Zwykle koszt takiego użytkowania pochłania około połowę kosztów meczowych, ale ze względu na doskonałe warunki mało kto na coś takiego narzeka.

Lechia posiada znanych sponsorów i jest ich aż kilkanaście. W ostatnim czasie znany Totolotek zmienił się na Betclic, co spowodowała kilka zmian wizerunkowych. Bukmacherzy szykuję specjalne oferty dla kibiców Lechii, które można w prosty sposób aktywować przez kanały online.

Nie tylko mecze

Stadion Energa Gdańsk, tak jak i każdy inny stadion narodowy nie zarabiają jedynie na meczach. Dostępne są bilety na zwiedzanie obiektu oraz na koncerty, które są organizowane profesjonalnie i z rozmachem, co oznacza, że chętnych do ich grania i oglądania jest z roku roku coraz więcej. Właśnie dzięki temu rentowność stadionów wciąż idzie w górę,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here