Robot planetarny

Coraz chętniej sięgamy po zmyślne sprzęty i najnowsze zdobycze techniki, aby ułatwić sobie codzienną pracę w kuchni. Często wybieranym i bardzo przydatnym urządzeniem jest robot planetarny, za pomocą którego można miksować, mieszać i zagniatać składniki. Kiedy warto go kupić i w jakich sytuacjach się przydaje? Jakie są najważniejsze zalety robota planetarnego? Odpowiadamy.

1. Parametry

2. Wygoda działania

3. Dodatkowe funkcje i wyposażenie

Oczywiście, jeżeli gotujemy bardzo okazjonalnie, taki zakup może wydawać się zbędny. Niewątpliwie jednak robot planetarny ma funkcjonalności, sprawiające, że przydaje się każdego dnia.

Parametry

Nazwa robota planetarnego pochodzi od charakterystycznego ruchu mieszadeł, polegającego na jednoczesnym obrocie wokół własnej osi i w obrębie całego wnętrza misy. Faktyczna przydatność urządzenia wynika w dużej mierze z jego parametrów. Trzeba zatem wiedzieć, jak wybrać robot planetarny w kontekście naszych potrzeb. Najczęściej zwracamy uwagę na cenę i wygląd urządzenia, jednak tak naprawdę liczy się jego moc. Niewielka, sięgająca 500W umożliwia działanie przez kilka – maksymalnie 10 minut. Musimy więc wiedzieć, porównując roboty planetarne dostępne choćby w Neonecie, jaki zakres działań jest dla nas interesujący. W praktyce duże znaczenie ma także sposób sterowania, możliwość regulacji prędkości i dodatkowe wyposażenie.

Wygoda działania

Robot planetarny pozwala na mieszanie składników płynnych i suchych. Umożliwia zagniatanie ciast i ubijanie mas. W podstawowym wyposażeniu z reguły znajdziemy mieszadło do łączenia składników i ucierania ich, trzepaczkę do ubijania i hak do wyrabiania cięższych ciast. Bardziej zaawansowane funkcje wymagają innych końcówek i przystawek. Warto zwrócić uwagę, czy misa robota ma dodatkową osłonę zabezpieczającą przed rozchlapywaniem składników. Przydatny jest dodatkowy otwór pozwalający na dodanie składników w trakcie pracy. Robot planetarny jest zatem sprzętem, który wyraźnie odciąża w kuchennej pracy, tym bardziej, że – w odróżnieniu od miksera – nie wymaga ciągłego działania i kontroli pracy.

Dodatkowe wyposażenie

Warto zainwestować w dodatkowe wyposażenie, które znacznie rozszerzy zakres możliwych działań i uwolni od konieczności kupowania dodatkowych urządzeń. Najczęściej wybierana jest przystawka zastępująca maszynkę do mięsa. Opcjonalnie jest ona powiązana z nakładkami do napełniania domowych kiełbas. Warto wziąć pod rozwagę także opcję szatkownicy, krajalnicy oraz przecieraka do warzyw i owoców. Robot planetarny zastąpi także blender, malakser, a nawet maszynkę do makaronu, sokowirówkę, wyciskarkę i maszynkę do robienia domowych lodów.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here