Rodzaje norm dotyczących śrub i konwersja pomiędzy nimi

Mocno zależy Wam na tym, aby wybrać dobrej jakości śruby do konkretnej konstrukcji lub maszyny? Nie da się ukryć, że elementy łączące czy regulujące mają spore znaczenie. Oczywiście, posiadają niewielkie gabaryty, ale jednocześnie bez nich ciężko liczyć na solidność, wytrzymałość i działanie na wysokich obrotach… Jakie informacje można odczytać biorąc pod uwagę normy ISO/DIN/PN? Jak szybko i skutecznie przeprowadzić konwersję przy pomocy odpowiedniej tabeli?

Normy ISO/DIN/PN – jakie informacje można odczytać?

Na początek trzeba sobie wyjaśnić, dlaczego w ogóle powstały normy. Nie zdarzyło się to przypadkowo. Norma to generalnie narzędzie, które ułatwia choćby wytworzenie dóbr (biorąc pod uwagę odpowiednie standardy). Jeśli zatem zdecydujecie się na elementy spełniające konkretne czynniki, to nie będziecie musieli mieć obaw, co do ich jakości. Normy ułatwiają również świadczenie usług, współdziałanie rozmaitych systemów czy zarządzanie – na przykład sektorem dotyczącym handlu w konkretnej firmie. Co jednak można odczytać biorąc pod uwagę normy ISO/DIN/PN? Pamiętajcie, że każda z nich określa na przykład klasę wytrzymałości, materiał czy zastosowaną ochronę, która ma docelowo chronić przed korozją. Biorąc pod uwagę klasę, jest ona oznaczana przez dwie liczby. Pierwsza dotyczy minimalnej wytrzymałości na rozciąganie. Natomiast druga odnosi się do granicy plastyczności do wytrzymałości na rozciąganie. Nie da się ukryć, że kupując śruby spełniające odpowiednie normy można je zatem idealnie dobrać do danej sytuacji.

Jak przeprowadzić konwersję norm?

Macie zamiar kupić śruby HV do połączeń sprężanych? Elementy tego typu ze względu na swoje pozytywne właściwości są coraz częściej stosowane w rozmaitych branżach. Macie zamiar kupić je od zagranicznego dostawcy? Generalnie problem jest taki, że znacie tylko oznaczenie dotyczące Polskich Norm? W tym przypadku jest to PN 82343. Pamiętajcie, że Polskie Normy są stosowane tylko na terenie naszego kraju. Aby zamówienie było kompletne i przejrzyste, musicie zastosować konwersję. Wystarczy wpisać do tabeli powyższe oznaczenie. Dzięki temu szybko zdobędziecie wiedzę, jak wyglądają poszczególne oznaczenia w innych Organizacjach Normalizacyjnych. Są to DIN 6914 i ISO 7412. Warto w tym miejscu wspomnieć, że DIN pochodzi od Deutsches Institut für Normung (Niemiecki Instytut Normalizacyjny). Natomiast za normy ISO – najbardziej uniwersalne – odpowiada Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, która ma ponad 160 członków.

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z firmy Stalmut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here