jakie właściwości posiada rokitnik?

Rokitnik to roślina, która jest od bardzo dawna wykorzystywana w ziołolecznictwie. Nazywana jest złotem Syberii, ponieważ stamtąd się wywodzi. Właściwości lecznicze tego krzewu nie znajdują się wyłącznie w jego owocach, ale również w pestkach, korze oraz liściach. Dzięki nim rokitnik znalazł zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce.

Jakie właściwości posiada rokitnik?

Rokitnik zwyczajny jak już wiadomo słynie ze swoich zdrowotnych właściwości, posiada ponad 150 substancji bioaktywnych. W szczególności jest bogaty w witaminę C, która jest w nim bardzo stabilna. Tylko dzika róża ma w sobie więcej witaminy C, niż rokitnik. Oprócz niej znajdziemy w nim również takie składniki odżywcze, jak: witamina B12, E, F, K, PP, beta-karoten, luteina, zeaksantyna, likopen, krzem, bor, cynk, wapń, potas, mangan, fosfor, żelazo i miedź. Roślina jest także bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe – omega-3, omega-6, omega-7 czy omega-9. Ostatnim jej cennym składnikiem ą antyoksydanty. Bogaty skład rokitnika sprawia, że wywiera on bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Przy jakich dolegliwościach zdrowotnych rokitnik może pomóc?

Owoce rokitnika powinny być spożywane regularnie zwłaszcza przez osoby, które zmagają się z chorobami układu krążenia. Substancje aktywne, które się w nich znajdują skutecznie zmniejszają poziom złego cholesterolu we krwi, co z kolei ogranicza występowanie miażdżycy, choroby wieńcowej, choroby niedokrwiennej serca, czy zawału.

Rokitnik zwyczajny znalazł zastosowanie również w leczeniu przeziębienia i bólu gardła. To wspaniały, naturalny środek. Żeby wzbogacić jego działanie można dodać odrobinę miodu. Polecany jest również w przypadku reumatyzmu oraz podczas łagodzenia bólów, które są wywołane stanem zapalnym.

Dostępny w sklepie olej z rokitnika wykazuje pozytywne działanie w przypadku oparzeń oraz odmrożeń skóry. Przyśpiesza również gojenie ran. Poprzez stosowanie doustne poprawia pracę układu trawiennego i stymuluje wydzielanie żółci.

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/rokitnik-roslina-o-wyjatkowych-wlasciwosciach/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here