Ludzie zatrudnieni w zakładzie pracy realizują własne obowiązki we wskazanym poprzez przełożonego systemie czasu pracy. Mają określony wymiar godzin do przepracowania w konkretnym dniu, tygodniu i czasie płatniczym. Możliwe jest używanie paru rozmaitych sposobów w pewnym zakładzie, z jakich równoważny system czasu pracy uznawany jest za jeden z najbardziej sprawnych.
Równoważny czas pracy – Charakterystyka
System równoważny może zostać zastosowany na mocy właściwych uregulowań zamkniętych w regulaminie pracy bądź w układzie zbiorowym. Na jego wejście decydują się zleceniodawcy, u jakich zapotrzebowanie na pracę jest zróżnicowane. Równoważny system czasu pracy charakteryzuje to, iż dzienny wymiar może zostać przedłużony poszczególnego dnia oraz zmniejszony – pozostałego. W wypadku większości grup zawodowych dzienną podstawę wolno przedłużyć do 12 godzin. Przy zajęciach, jakie polegają na monitoringu narzędzi bądź na częściowym byciu w gotowości do pracy, okres pracy może sięgać 16, i chociażby 24 godziny. Dokładnie po przepracowaniu 12, 16 bądź 24 godzin zatrudnionemu przypada prawo do wypoczynku w takim samym wymiarze. Wypoczynek musi być zaplanowany w kalendarzu, natomiast jego zakończenie może mieć miejsce jedynie w obliczu potrzeby wykonania akcji ratowniczej bądź wyeliminowania rezultatów usterki.
Zakaz zatrudniania
W systemie równoważnym praca może być świadczona ponad 8 godzin na dzień. Niewątpliwie może zdarzyć się tak, iż człowiek zatrudniony jest w owym systemie, i pomimo to robi pracę codziennie poprzez 8 godzin. Tymczasem jednakże pracodawcy – decydując się na wprowadzenie owego sposobu – wiedzą, iż prędzej bądź później zajdzie konieczność oferowania pracy powyżej tradycyjnej normy dziennej.
Równoważny czas pracy plan
Przewidywanie czasu pracy w systemie równoważnym jest dosyć czasochłonne. Przy używaniu równoważnego czasu pracy, dla każdego pracownika z osobna należy zrobić plan pracy. Wzór wykorzystuje się do każdego miesiąca rozliczeniowego, natomiast po określeniu grafiku, przełożony nie ma prawa go przekształcić w związku z np. wypoczynkiem lub chorobą zatrudnionego. Jak napisać plan czasu pracy? Mianowicie należy tutaj zawrzeć dla każdego zatrudnionego z osobna porę rozpoczęcia i ukończenia pracy, i dni wolne. Tak określony plan czasu pracy stanowi bazę do liczenia czasu pracy zatrudnionego i ustalania honorarium za nadgodziny. Układanie harmonogramu pracy odbywa się na czas chociaż jednego miesiąca kalendarzowego (chociażby gdy czas rozliczeniowy jest większy – np. w spółce, w jakiej funkcjonuje kwartalny czas rozliczeniowy, plan może być zrobiony i tak tylko na miesiąc). Reguły tworzenia grafiku pracy w systemie równoważnym rozkazują właścicielowi podać plan pracy do wiadomości zatrudnionego chociaż na 7 dni przed podjęciem pracy w ramach konkretnego planu (art. 129 §3 Kodeksu Pracy). Harmonogram pracy może być stworzony w postaci graficznej lub internetowej. Wzorcowy harmonogram pracy w systemie równoważnym wolno bez kłopotu odnaleźć w internecie. Ma go także większość systemów komputerowych do planowania czasu pracy.