Od pewnego czasu sytuacja na rynku pracy się zmieniła. Przez wiele lat rynek pracy był kształtowany przez pracodawców, którzy narzucali warunki i stawiali wysokie wymagania, jednocześnie oferując niewielkie zarobki, nieatrakcyjne formy zatrudnienia w postaci tzw. umów śmieciowych, czy niezbyt komfortowe środowisko pracy.
Obecnie jednak rynek pracy należy do pracownika. Powodów tej sytuacji można upatrywać w kilku czynnikach. Pomoc socjalna oferowana przez Państwo dla rodzin z dziećmi sprawiła, że nisko płatne stanowiska, obsadzane w przeszłości przez młode kobiety, nie stanowią w tej chwili wystarczającej motywacji do podjęcia pracy, zwłaszcza w przypadkach, gdy zarobiona kwota jest równa lub niewiele wyższa niż zapewniony dodatek na dziecko.
Niedobór pracowników na stanowiska niższego szczebla związany jest też z niżem demograficznym. Nisko płatne stanowiska często wykonywane są przez osoby młode, z niewielkim doświadczeniem zawodowym, dla których ważniejsze jest zdobycie praktyki niż zarobiona kwota, zwłaszcza że często są jeszcze na tym etapie wspomagani finansowo przez rodziców. Statystycznie niewielka liczba osób w tym wieku nie jest w stanie wypełnić luki na rynku i odpowiedzieć na zapotrzebowanie w tym zakresie.
Zobacz też: https://ceo.com.pl/jak-znalezc-odpowiedniego-pracownika-do-swojej-firmy-30516
Kolejną przyczyną zmiany tendencji rynkowych jest ciągły rozwój gospodarki, rosnąca liczba firm zagranicznych wchodzących na polski rynek oraz ekspansja firm już istniejących. Wraz z rozwojem firm rośnie też zapotrzebowanie na różnego rodzaju specjalistów, których nie zawsze lokalny rynek pracy może dostarczyć. Kolejną kwestią jest niedostosowanie programów nauczania do wymogów rynku pracy. Treści nauczane w szkołach i na uczelniach często są przestarzałe i nieaktualne, i nie przystają do bieżących oczekiwań stawianych przez pracodawców.
To wszystko sprawia, że rekrutacja pracowników jest obecnie dużym wyzwaniem. Jak znaleźć odpowiedniego pracownika do swojej firmy ? Jest na to kilka skutecznych rozwiązań.
Poszukiwania pracownika
Pierwszą metodą jest rekrutacja wewnętrzna. Zanim opublikujemy ogłoszenie o pracy na portalach zewnętrznych, warto zorientować się, czy w obrębie firmy nie ma pracowników, którzy choć w części spełniają określone wymogi i zaproponować im awans poziomy. Pewne ubytki w umiejętnościach twardych można zbilansować kompetencjami miękkimi. Jeśli wiemy, że dany pracownik jest osobą zaangażowaną, solidną, odpowiedzialną i szybko się uczącą, opłaca się wykorzystać ten potencjał i ewentualnie zainwestować w dodatkowe szkolenia, które pozwolą mu uzupełnić brakującą wiedzę.
Idealny pracownik do firmy może też pojawić się z polecenia. Jeśli któryś z naszych obecnych pracowników może zaproponować kogoś ze swoich znajomych, pozwoli nam to znacznie uprościć proces rekrutacji. Zazwyczaj jest tak, że raczej nikt nie poleca osób, co do których nie są pewni, że się sprawdzą, ponieważ wiązałoby się to z utratą wiarygodności i zepsuciem wizerunku w oczach pracodawcy.
Gdzie jeszcze szukać pracowników ? Jeżeli zależy nam na czasie, warto oddać ten proces w ręce profesjonalnych rekruterów, którzy kompleksowo zajmą się znalezieniem odpowiedniego kandydata pod skrojone przez nas wymogi. Często posiadają oni unikalne metody i kanały dotarcia do odpowiednich osób i dokonają dla nas wstępnej selekcji kandydatów.