Ostatnie lata przyniosły spore zmiany na rynku pracy, a pandemia je przyspieszyła. Bez dwóch zdań bardzo ważne jest, by wiedzieć jak ma się aktualny rynek pracy w Polsce. Jest to istotne między innymi przy wyborze studiów, by wiedzieć po jakim kierunku nie natkniemy się na problem braku ofert pracy, ale również podczas jej szukania, by wiedzieć w jakim kierunku należy szukać.
Oferty pracy w Polsce są aktualnie bardzo różnorodne i jest ich wiele. Dlatego w większości branż istnieje duża szansa na znalezienie pracy. A w których zawodach najłatwiej znaleźć pracę?
Poprzez rozwój usług internetowych oraz e-commerce zapotrzebowanie na fachowców z branży IT niesamowicie wzrosło. Niezależnie od regionu, występuje wysokie zapotrzebowanie na programistów. Technologia przejmuje każdą płaszczyznę współczesnego świata, dlatego informatycy są pilnie poszukiwani.
Przeczytaj też: https://ekstrasierpc.pl/pl/669_materialy_partnera/5457_pracodawcy-maja-problem-ze-znalezieniem-chetnych-do-pracy.html
Zawodem deficytowym jest również zawód kierowcy. Wpływają na to trudne warunki pracy, niebezpieczeństwo podczas jej wykonywania, ale również koszty związane z otrzymaniem uprawnień do wykonywania zawodu. Dlatego pomimo zadowalających zarobków, coraz mniej młodych ludzi decyduje się na ten zawód. Taką samą sytuację zauważamy w przypadku zawodu spawacza. Tu również warunki pracy oraz bezpieczeństwo nie zachęcają do podjęcia się tego zajęcia. Dochodzą również wydatki związane z uzyskaniem uprawnień.
Dobrą wiadomość mogą również usłyszeć osoby, kształcące się w kierunku zawodu pielęgniarki. Dlaczego zapotrzebowanie na pielęgniarki w ostatnich latach wzrosło? Tutaj w przeciwieństwie do zawodu kierowcy, czy spawacza, nie zachęcają zarobki. Pielęgniarki oraz pielęgniarze od lat domagają się wyższych wypłat, jednak bez większych skutków. Zawód ten wymaga również czasochłonnego wykształcenia. Podobna sytuacja spotyka branżę edukacyjną. Nauczyciele potrzebują ukończenia studiów. Natomiast komfort pracy oraz zarobki nie wydają się być tego warte.
Zawodem, w którym nie zachęcają zarówno zarobki, jak i warunki pracy, jest operator sprzętów. Wymaga to również odpowiedniego wykształcenia, a wypłata nie wydaje się tego rekompensować. Dlatego każdy, kto chciałby zajmować się pracą operatora sprzętów, nie powinien mieć problemów w znalezieniu pracy.
Do listy zawodów deficytowych zaliczają się również wszystkie zawody z branży budowlanej – betoniarze, brukarze, cieśle, stolarze budowlani, dekarze, blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze, tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie oraz robotnicy budowlani.
Zawody te, są zawodami mocno deficytowymi, jednak oczywiście nie jedynymi, w których znalezienie pracy jest możliwe. Powody, dla których zapotrzebowanie w tych zawodach rośnie są różne. Jednak najczęściej są to niezadowalające zarobki, warunki pracy, niebezpieczeństwo oraz potrzeba wykształcenia.
Jest to trudna sytuacja dla przedsiębiorców, którzy brak rąk do pracy starają się wypełnić pracownikami ze wschodu. Jednak jest to pozytywna informacja dla wszystkich, poszukujących pracy w bieżącym roku, bowiem ofert pracy nie brakuje, a branże deficytowe są różnorodne, dzięki czemu każdy ma szansę na znalezienie pracy w interesującej go branży.