Samochód zastępczy to rewelacyjne rozwiązanie dla każdego, kto z różnych przyczyn czasowo pozbawiony jest własnego auta. Z kolei samochód zastępczy z OC sprawcy to opcja coraz częściej wybierana przez osoby poszkodowane w kolizjach drogowych. Przedstawiamy najistotniejsze informacje dla osób, które decydują się na samochód zastępczy z OC sprawcy – 4 rzeczy, które powinieneś wiedzieć, o czym musisz pamiętać i na co uważać.

Dobra zmiana

Jeszcze nie tak dawno firmy ubezpieczeniowe podchodziły bardzo sceptycznie do tematu najmu samochodu zastępczego przez swoich klientów. Tłumaczono to faktem, iż prywatne auto z powodzeniem można zastąpić środkami komunikacji publicznej. Dość popularną wymówką był również argument, iż samochód poszkodowanego nie służył mu w sposób bezpośredni w celach zarobkowych. Podejście to zmieniło się wraz z przełomowym wyrokiem wydanym w listopadzie 2014 roku przez Sąd Najwyższy. Zgodnie z orzeczeniem sądowym przyznano, że pokrycie kosztów wynajęcia samochodu zastępczego. większości odrzucanych dotąd spraw jest w pełni zasadne, a wydatkami obciążona powinna być firma ubezpieczeniowa sprawcy zdarzenia. Należy jednak mieć na uwadze, że towarzystwa ubezpieczeniowe rozpatrując wnioski o zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego często korzystają ze swoistej amortyzacji. Chodzi o podkreślenie, iż w trakcie korzystania z samochodu zastępczego nie eksploatujemy własnego auta, a co za tym idzie – oszczędzamy pieniądze. Ubezpieczyciel może więc (i ma do tego prawo) obliczyć przybliżoną kwotę zaoszczędzoną przez nas i o tę sumę zmniejszyć wypłacaną należność.

O czym pamiętać starając się o samochód zastępczy z OC sprawcy?

1. Fundusze za , a nie na

Firmy ubezpieczeniowe muszą zabezpieczyć się przed działaniem osób nieuczciwych, w związku z czym nie wypłacają środków na wynajem samochodu zastępczego z góry. Dopiero „celowe i ekonomicznie uzasadnione” wynajęcie samochodu zastępczego będzie uwzględniane przez ubezpieczyciela. W praktyce oznacza to, że osoba, która wskutek działania innych ludzi została pozbawiona możliwości poruszania się samochodem, który był „jedynym,wolnym i nadającym się do wykorzystania pojazdem mechanicznym”. W takiej sytuacji może wynająć samochód zastępczy o podobnej klasie, zgodnie z obowiązującym na danym rynku lokalnym cennikiem oraz jedynie na czas naprawy lub dokonywania zakupu innego pojazdu. Dopiero spełniwszy te warunki można z powodzeniem ubiegać się o pokrycie kosztów najmu samochodu zastępczego z OC sprawcy.

2. Samochód vs autobus

Powszechna jest opinia, że będąc poszkodowanym kolizji drogowej nie można żądać zwrotu kosztu najmu samochodu zastępczego w sytuacji, gdy możliwe jest zastąpienie swojego auta środkami transportu publicznego. Ostatnio jednak orzecznictwo sądowe wykazuje odejście od tej reguły. Uznano, że dla wielu osób prywatny samochód jest standardem, którego nie sposób zastąpić. Przemieszczanie się za pomocą tramwaju czy autobusu nastręcza wielu problemów, zwłaszcza dla osób, które nie korzystały dotąd z tego typu środków transportu. W związku z tym należy pamiętać, że pytania firm ubezpieczeniowych o dostęp do komunikacji publicznej jest bezzasadne i nie może wpływać na decyzję o pokryciu kosztów wynajmu samochodu zastępczego.

3. Skąd wziąć samochód zastępczy?

Decydując się na wypożyczenie samochodu zastępczego należy najpierw dokładnie zapoznać się z cennikiem ubezpieczyciela i pamiętać, że polisa OC sprawcy może nie pokryć zbyt wygórowanych kosztów. Trzeba również mieć na uwadze, że wynajęty samochód powinien być pojazdem o podobnej klasie do naszego auta. Samochodu zastępczego spełniającego wszystkie te kryteria można szukać w warsztatach naprawczych, wypożyczalniach, lecz również w firmach ubezpieczeniowych, które coraz częściej oferują tego typu usługi.

4. Kompletna dokumentacja

W przypadku korzystania z samochodu zastępczego interesy ubezpieczyciela i ubezpieczonego często są odmienne. Zakład ubezpieczeniowy będzie dążyć do minimalizacji kosztów, które będzie musiał ponieść. Aby temu zapobiec, warto skrupulatnie kompletować wszelkie dokumenty wydawane w czasie likwidacji szkody, by w razie konieczności móc udowodnić, jak długo samochód pozostawał w warsztacie naprawczym, a także kiedy na nasze konto wpłynęło odszkodowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here