Siatki na rusztowania – kiedy trzeba je stosować?

0
2845

Plac budowy powinien być ogrodzony oraz odpowiednio zabezpieczony. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko nieszczęśliwego wypadku. W związku z tym, niektóre kostrukcje budowlane są osłonięte specjalnymi siatkami rusztowaniowymi. Czy wiesz kiedy powinieneś zawiesić siatkę na rusztowanie i co na ten temat mówi prawo budowalne?

Siatki na rusztowania – kiedy musisz z nich korzystać?

Aktualne przepisy budowalne nie precyzują kiedy należy użyć zabezpieczenia, jakim są siatki na rusztowania. Nie istnieje bowiem żadna ustawa, ani norma, która dokładnie regulowałaby zasady korzystania z siatek asekuracyjnych. Decyzja, o tym, czy należy skorzystać z siatki oraz jakie rusztowania mają zostać nią zakryte leżą w kompetencjach osób zlecających daną pracę lub też kierownika robót na budowie.

W przypadku, gdy o założeniu siatki na rusztowanie decyduje kierownik budowy, ważne jest wcześniejsze wykonanie oceny ryzyka przeprowadzanych prac oraz określenie rodzajów możliwych zagrożeń. Czy dotyczą one jedynie osób wykonujących remont lub renowację, czy istnieje zagrożenie dla osób trzecich np. przechodniów.

Kiedy założyć siatkę na rusztowanie?

Należy pamiętać, ze siatki asekuracyjne stosowane są przede wszystkim w celu zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu pracy. Dzięki nim, nawet przy robotach na dużych wysokościach, nie musisz się obawiać, że gruz czy narzędzia spadną na dół, wyrządzając komuś krzywdę. Siatki na rusztowania zawiesza się w momencie, kiedy między innymi, ze względów konstrukcyjnych, nie ma możliwości zastosowania innych środków bezpieczeństwa np. balustrad, poręczy czy krawężników.

Dlaczego warto montować siatki na rusztowaniach?

Rusztowania i Ogrodzenia

Rusztowania i Ogrodzenia – Sprzedaż, Wynajem, Montaż | ARAD Wrocław

Siatki asekuracyjne mogą pełnić wiele przydatnych funkcji, jako najważniejsze należy wymienić:

– zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu pracy robotników. Odpowiednio założona siatka na rusztowanie pozwoli uniknąć m.in. upadku z wysokości,

– ochronę pracowników przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych, podmuchami silnego wiatru czy opadami deszczu,

– uzupełnienie przestrzeni pomiędzy podestem roboczym, a poręczą. Dzięki temu nie trzeba dodatkowo montować poprzeczek bezpieczeństwa,

– ochronę najbliższego otoczenia budowy przed pyłem i kurzem,

– ochronę przed spadającymi z góry przedmiotami oraz gruzem.

Jak wybrać odpowiednią siatkę na rusztowanie?

Podczas wyboru odpowiedniej siatki budowalnej warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Ważna jest jej wielkość, grubość oraz przeznaczenie. Należy także wiedzieć, że nie wszystkie siatki ochronne mogą być używane jako siatki bezpieczeństwa.

Właśnie dlatego warto, w tym zakresie, skorzystać z porady specjalisty. Marka ARAD w swojej ofercie posiada nie tylko duży wybór siatek o różnej grubości splotu, ale także inne, niezbędne do bezpiecznej pracy na wysokościach akcesoria. Profesjonalni doradcy chętnie podpowiedzą jaki typ materiału oraz gęstość splotu wybrać. Odpowiednio dopasowane do potrzeb narzędzia i materiały mogą znacząco usprawnić i przyspieszyć prace na budowie.

Znajdziesz nas pod adresem: ul.Muzyczna 2, 55-330 Źródła

lub na naszej stronie: www.ARAD.pl

Źródło: Rusztowania i Ogrodzenia – Sprzedaż, Wynajem, Montaż | ARAD Wrocław

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here