Skrzynki na listy czy są wymagane?

0
1772

Kiedy budujemy własny dom, musimy się zastanowić nad bardzo wieloma rzeczami i aspektami stawiania własnej nieruchomości. Dokumenty, pozwolenia, wpisy do list mieszkańców… jest tego zdecydowanie więcej, niż przy kupnie mieszkania, a przecież i wtedy mamy wrażenie, że jesteśmy zasypani papierami, z których nigdy się nie wygrzebiemy.

Pamiętam, że kiedy mój znajomy kupował mieszkanie, ciągle powtarzał jak bardzo wdzięczny jest swojemu pośrednikowi za to, że tłumaczy mu i podsuwa pod nos wszystkie stosowne dokumenty, przez co on nie musi się zastanawiać, co właściwie w takim wypadku trzeba załatwić. I tak, podpisywał wpisy do spółdzielni mieszkaniowej i inne papiery, o których w życiu by nie pomyślał. Śmiał się, że gdyby nie pośrednik, to pewnie wszedłby do swojego nowego mieszkania i okazałoby się, że nie ma ani wody ani prądu, bo nie przyszło mu do głowy, że umowy z dostawcami trzeba podpisywać osobno. Po latach wynajmowania, gdzie jedyne, o co musiał się troszczyć to jeden przelew dla właścicielki, kiedy zdecydował się na kupno mieszkania był kompletnie zagubiony.

Łatwo sobie teraz wyobrazić jak problematyczna potrafi być budowa własnego domu. Wszelkie sprawy związane z ekipą budowlaną, pozwoleniami… Czyli rzeczy ważne, widoczne na pierwszy rzut oka, ale także takie rzeczy, o których z reguły nie myślimy, bo nawet przy kupnie mieszkania one po prostu już tam są – czyli na przykład skrzynki na listy. W mieszkaniach mamy w końcu wielorzędowe skrzynki lokatorskie, ale jak to jest w domach? Widzimy przecież zawsze, że przed nieruchomością, na podjeździe, przed płotem znajduje się stojąca skrzynka na listy. I okazuje się, że taka skrzynka to bardzo ważna sprawa… Czasami zastanawiam się, mijając skrzynki na listy – czy są wymagane?

Otóż okazuje się, że owszem, właściciel nieruchomości jest zobowiązany postawić lub zamontować taką skrzynkę na ogólnodostępnej części budynku lub posesji. Mało tego – można wpaść w niemałe kłopoty, jeśli się tego nie zrobi. Okazuje się, że po nowelizacji ustawy w 2013 roku za brak skrzynki można dostać niebagatelną grzywnę, bo aż dziesięć tysięcy złotych. Nie jest to kwota, którą większość ludzi może sobie swobodnie rozporządzać. Dlatego warto zadbać o zakup odpowiedniej skrzynki na listy (na przykład w sklepie internetowym skrzynkipocztowe24.pl) i nie narażać się na karę finansową za jej brak.

Widzimy więc, że rzeczy z pozoru nieistotne, na które nie zwracamy uwagi na co dzień, mogą mieć bardzo duże znaczenie w momencie, kiedy stawiamy własną nieruchomość. Warto w takich wypadkach poradzić się specjalisty, który dokładnie pokaże nam, o czym musimy pamiętać, co wziąć pod uwagę i o czym absolutnie nie możemy zapomnieć, jeżeli chcemy uniknąć kar finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here