Wiertła są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych narzędzi służących do obróbki przeróżnych materiałów. Te, które są przeznaczone do pracy w trudnych materiałach, wykonywane są częściowo ze stali szybkotnącej i po zakończeniu eksploatacji opłaca się je przekazać na skup.
Co jest niezwykłego w stalowych wiertłach?
O ile uchwyty, a także spora część rdzenia wiertła mogą być wykonane ze standardowych gatunków stali, o tyle elementy tnące wymagają znacznie większej odporności i na wysokie temperatury, i na uszkodzenia związane z obciążeniem. Wykonuje się je ze stali HSS, czyli specjalnych stopów stali szybkotnącej. Jej warstwa po pewnym czasie ulega oczywiście stępieniu, co oznacza, że żywotność wierteł jest ograniczona, natomiast nie oznacza to starcia całej stali.
Jeśli spojrzeć na to, jaka jest oferowana przez skup wierteł cena za różne gatunki HSS, to staje się jasne, iż jest to materiał o wysokich kosztach produkcji. Recykling pozwala nie tylko w pewnym stopniu kontrolować rynkowe ceny materiału, ale przede wszystkim jest sposobem na to, żeby firmy zużywające spore ilości wierteł, miały szansę dodatkowo zamortyzować swoje koszty.
W trosce o ograniczenie kosztów wierteł
Wysokiej klasy wiertła ze stali szybkotnącej są naprawdę drogie, a próby zastąpienia ich tańszymi odpowiednikami często oznaczają nie tylko wzrost kosztów w długiej perspektywie, ale też rosnące ryzyko uszkodzenia obrabianych materiałów bądź przynajmniej zauważalne ograniczenie precyzji obróbki. Z tego też powodu w wielu przypadkach absolutnie nie należy rezygnować z zakupu najlepszych dostępnych wierteł. Są one kosztowne, bo sam proces produkcji wymaga potężnych nakładów, a poza tym zapotrzebowanie na stal szybkotnącą wciąż rośnie.
Poddawanie recyklingowi zużytych wierteł stanowi jeden ze sposobów kontrolowania cen na rynku. O ile zwykła stal może być produkowana ze źródeł pierwotnych relatywnie tanio, o tyle w przypadku HSS o rosnących kosztach przesądza wysoka zawartość dodatków w stopie. To może być wolfram, wanad, molibden czy kobalt – pozyskanie ich jest kosztowne, a dodatkowo na wzrost ich cen wpływa zwiększone zapotrzebowanie także w innych branżach.
Utylizacja z głową
Dla firm pozbycie się odpadów, w tym zużytych narzędzi i materiałów eksploatacyjnych zwykle generuje dodatkowe koszty. Współpraca ze skupem, który przyjmie stare wiertła, może być opłacalna nie tylko ze względów wizerunkowych (klienci coraz częściej zwracają uwagę na to, w jaki sposób dostawcy gospodarują odpadami), ale też pod względem czysto ekonomicznym. Jest to opcja, którą warto rozważyć niezależnie od skali działalności, choć oczywiście przy większych dostawach wierteł skup będzie bardziej skłonny, by zaoferować korzystniejsze warunki cenowe.