Zasadniczo soczewki dzieli się na przyjemne i twarde. Te ważne są do długotrwałego noszenia, drugie to zwykle soczewki jednodniowe. Które soczewki są najodpowiedniejsze i na co winni szczególnie zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Twarde soczewki kontaktowe
Soczewki twarde najpierw wykonywane z pleksiglasu nieprzepuszczającego tlenu, obecnie z materiału, który dobrze przepuszcza tlen i rozmaite gazy, wykonywane są na jednostkowe zamówienie chorego. Są bardzo istotne, jednak mają wysokie właściwości optyczne, dużą trwałość i są proste w pielęgnacji.
Miękkie soczewki kontaktowe
Soczewki miękkie są niezwykle popularne wśród użytkowników soczewek kontaktowych. Mają hydrożelową strukturę, materiał przypominający bibułę czy gąbkę, która w zetknięciu z płynem łzowym staje się bardzo delikatna i elastyczna. Są to soczewki bardzo łatwo adaptowane i tak tolerowane.
Jakie soczewki wybrać?
Wydaje się, iż bardzo godne zadania są soczewki systematycznej wymiany. Im zawsze są wymieniane tym bezpieczniej dla oczu. Na powierzchni każdej soczewki osadzają się bowiem cząstki białka, bakterie i lipidy zamknięte w łzach. Chociażby po ich innym i częstym oczyszczaniu są one główne źródło ewentualnych zakażeń. Soczewki miękkie, powszechnie te do noszenia wielodniowego, cieszy się osobom, które nie ich używają, a potrzebują do mienia na pewny czas. Osobom uprawiającym sporty, wyjeżdżającym na urlop, wakacje, podróże służbowe. Jeszcze powszechnie składa się je jako materiał opatrunkowy w okulistyce.
Podział soczewek
Możemy dokonać podziału soczewek ze względu na ich użycie na soczewki korekcyjne, które są do korygowania chorób refrakcji (krótkowzroczność i dalekowzroczność, astygmatyzm), soczewki medyczne, które wykorzystywane są jako opatrunki w różnych zaburzeniach i przypadłościach dotykających gałkę oczną i rogówkę. Do soczewek medycznych zaliczymy również soczewki twarde, leczące chociażby stożek rogówki, kolorowe soczewki kosmetyczne, dające nam również możliwość zmiany własnego wyglądu – podkreślenia lub zmiany koloru tęczówki – oraz umożliwiające dokonania zmiany fizjologii oka (bielmo, blizny, przebarwienia tęczówki, brak tęczówki, różnica wielkości otworów źrenicy).
Gdy należy wykorzystywać soczewki kontaktowe?
Jest szereg sytuacji klinicznych oraz społecznych, w których składa się wykorzystywanie soczewek kontaktowych zamiast szkieł okularowych. Soczewki kontaktowe są szczególnie zalecane w różnych przypadkach:
•przy wielkich wadach wzroku, przekraczających sześć dioptrii,
•przy astygmatyzmie, jakiego nie można zapłacić za pomocą okularów,
•gdy muszą tego względy estetyczne, kosmetyczne,
•po operacji usunięcia soczewki w jednym oku,
•przy różnowzroczności (powszechnie tej wynoszącej minimum trzy dioptrie),
•po operacji zaćmy w jednym oku (dotyczy to odpowiedzialnych i dzieci),
•gdy niezbędny jest opatrunek na oko i odizolowanie rogówki od otoczenia,
•gdy wymaga tego rodzaj wykonywanej pracy lub hobby,
•przy niemożności noszenia okularów,
•przy braku tęczówki, gdy źrenica jest czarna.