sorbenty

Wiele zakładów pracy powszechnie korzysta z maszyn, pojazdów i wszelkiego rodzaju urządzeń, które swoje działanie opiera na rozmaitych, często wysoce brudzących lub nawet szkodliwych i niebezpiecznych płynach. Ryzyko wycieku towarzyszy takim sprzętom niemal zawsze, a awarie zdarzają się nawet najlepiej serwisowanym maszynom. Gdy dochodzi do takiej sytuacji, należy być do niej prawidłowo przygotowanym, a nic lepiej nie poradzi sobie z usuwaniem skutków wycieku, co nowoczesne, wysokiej jakości sorbenty. Są to niepozorne, jednak bardzo ciekawe elementy wyposażenia, które bez cienia wątpliwości warto omówić sobie bliżej.

Czym dokładnie są sorbenty?

Jako sorbenty określa się stosunkowo szeroki zakres produktów o właściwościach absorpcyjnych. Mogą mieć one formę gąbki, maty, granulatu, poduszki, rękawa i wiele więcej – łączy je jednak zastosowanie. Główną funkcją sorbentów jest wchłanianie substancji, co robią bardzo dobrze, będąc doskonale przystosowane do absorbowania wszelkiego rodzaju płynów i zanieczyszczeń. Chociaż istnieją sorbenty przystosowane do konkretnych rodzajów wycieków, to w wielu przypadkach spisują się one równie dobrze, pozostając wysoce efektywne. Materiały sypkie najczęściej stosuje się przy substancjach ciekłych, jak oleje, paliwa, smary, czy nawet woda. Produkty w formie rękawów najlepiej spisują się w zabezpieczaniu obszaru, w którym wystąpił wyciek. Sorbenty w formie mat i poduszek przeznaczone są do szybkiego działania, gdy istnieje ryzyko wchłonięcia cieczy przez np. posadzkę – sytuacja ta najczęściej występuje w przypadku substancji agresywnych. Warto mieć na wyposażeniu kilka sorbentów w każdym rodzaju – nigdy nie wiadomo, kiedy mogą okazać się absolutnie niezbędne.

Skąd bierze się efektywność sorbentów?

Należy przyznać, że efekty osiągane za pomocą sorbentów mogą być naprawdę imponujące. Wynika to głównie z ich daleko idącego przystosowania do wchłaniania, które opiera się nie tylko na samym parametrze wchłanialności, ale i szerokiej gamie usprawnień odpowiadających za ich trwałość oraz zachowanie wysokich standardów bezpieczeństwa. Dobre sorbenty bez problemu zatrzymują wchłonięty płyn, są także wysoce odporne na różnego typu uszkodzenia mechaniczne, takie jak ścieranie, rozciąganie czy rozrywanie. Z uwagi na potencjalny kontakt z łatwopalnymi substancjami, sorbenty są także wrażliwe na temperaturę, skutecznie zapobiegając powstawaniu ognia. Warto wspomnieć także o tym, że ich skład nie powoduje wydzielania toksyn – jest to istotne ze względu na bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Artykuł powstał we współpracy z https://magazynuj.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here