Sprawa rozwodowa – jak się do niej przygotować

Sprawa rozwodowa to jedna z najcięższych spraw przed sądem z jakimi przychodzi nam się zmagać. Głownie dlatego, że niesie za sobą ogromny ciężar emocjonalny. Nierzadko sprawy rozwodowe toczące się długo po faktycznym rozpadzie małżeństwa obligują strony, które zaczęły już powoli układać sobie życie na nowo, do tego by jeszcze raz finalnie rozsądzić i poukładać kwestie związane z podziałem majątku czy kontaktami z dziećmi. Zachowanie trzeźwego osądu i powstrzymanie emocji to najlepsza strategia na sprawne przejście przez sprawę rozwodową. Jak przygotować się do rozprawy w sądzie? Czego unikać?

Przedstaw dowody

Sąd rozpatrujący sprawę rozwodową rozstrzygać będzie o ewentualnej winie na podstawie dowodów i potwierdzonych faktów przedstawionych przez strony. Najlepszym sposobem na to by udowodnić swoją rację jest zebranie istotnego dla sprawy materiału dowodowego, który nie będzie pozostawiać niedomówień. Pamiętaj, że sąd będzie brać pod uwagę również zeznania ewentualnych świadków. Zastanów się wiec, kto może poświadczyć za ciebie. Pamiętaj przy tym, że wciąganie do sprawy rozwodowej swojej rodziny i znajomych może bardzo mocno, również negatywnie, wpłynąć na relacje między wami. Warto dobrze się nad tym zastanowić.

Zadbaj o siebie

W związku dzielimy miedzy sobą wiele rzeczy wspólnych. Laptop, telefon, konto bankowe, dostępy do poczty e-mail, kont na portalach społecznościowych. Warto zawczasu pomyśleć o zabezpieczeniu tych rzeczy, zmianie haseł, likwidacji wspólnego konta, czy przeniesieniu zdjęć, zwłaszcza jeśli obawiasz się, że mogą one stanowić element sporny, który może być wykorzystany w sprawie.

Unikaj prowokowania

Sprawa rozwodowa, szczególnie taka, w której Sąd rozsądzić ma winę jednej ze stron, to często bardzo długotrwały proces. Nierzadko decyzja o złożeniu pozwu o rozwód podejmowana jest po miesiącach lub latach życia w osobnych gospodarstwach domowych. Strony, pomimo trwającego wciąż związku małżeńskiego, zaczynają na nowo układać sobie życie. Nierzadko wchodzą w bliskie relacje z osobami trzecimi. Często próby te mogą przełożyć się negatywnie na tok procesu sądowego. Zwłaszcza jeśli strona przeciwna za wszelką cenę dowieść chce swoich racji. Nie prowokujmy. Nie pozwólmy by tocząca się sprawa rozwodowa negatywnie wpływała na nasze codzienne życie poza salą sądową.

Sąd to nie arena

Tu dochodzimy do sedna sprawy. Sala sądowa to nie arena walki, a dobry adwokat ma nam celu pomóc w rozwiązaniu problemów, a nie bezrefleksyjnie bronić naszych interesów. Sprawa rozwodowa to zwykle spór rodzący duże emocje. Małżonkowie domagający się rozstrzygnięcia przez sąd kwestii związanych z opieką nad dzieckiem czy podziału wspólnego majątku, często w ferworze sprawy tracą chłodną ocenę sytuacji. Wydaje im się, że mają 100% rację. W takich przypadkach często narasta w nich chęć odwetu. To z kolei sprawia, że poszczególne kwestię w toku sprawy sądowej są potęgowane. Finalna ocena i rozstrzygnięcie Sądu opierać się będzie o przedstawione dowody i ustalony stan faktyczny.

Dbaj o dobro swojego dziecka

Jeśli strony sprawy rozwodowej mają wspólne potomstwo, to w interesie każdego rodzica powinna być ochrona dziecka, także przed sobą samym. Kwestia ta nabiera na szczególnym znaczeniu zwłaszcza w obliczu spraw rozwodowych, z którymi wiążą się silne emocje. Bardzo często zbyt silne dla psychiki dzieci. Ustalenie kwestii kontaktów z dzieckiem, jego zamieszkania, jak i przekazywania środków na jego wychowanie powinny być podejmowane jak najdalej od Sali sądowej. Rodzice, którym zależy na dobru swoich dzieci powinni starać się przedłożyć ich dobro nad problemy we wzajemnej komunikacji. Warto podjąć takie próby przed skierowaniem sprawy do sądu, czy też na etapie mediacji.

Źródło: https://kancelariaea.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here