Polacy chętnie zaciągają pożyczki w firmach pozabankowych. Takie rozwiązanie ma wiele zalet i jest bezpieczne – pod warunkiem, że nie składasz wniosku u przypadkowego pożyczkodawcy. Zanim więc będziesz ubiegać się o chwilówkę, warto sprawdzić wiarygodność firmy pozabankowej.

Każdego roku z oferty chwilówek korzysta ok. 1,5 mln Polaków. Chociaż taka forma wsparcia finansowego jest coraz bezpieczniejsza, nie wszystkie firmy pozabankowe działają zgodnie z obowiązującymi przepisami i dla dobra swoich konsumentów. Aby więc zadbać o swoje interesy, warto skorzystać z rozwiązania, jakie przygotowała Komisja Nadzoru Finansowego.

Komisja Nadzoru Finansowego na straży bezpieczeństwa pożyczek

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jest instytucją, która została powołana w celu nadzorowania działalności banków, firm inwestycyjnych, zakładów ubezpieczeniowych oraz firm pozabankowych. Instytucja monitoruje więc działalność powyższych podmiotów, sprawdzając czy odbywa się ona zgodnie z prawem.

Zacznij od sprawdzenia listy ostrzeżeń publicznych

Jednym z elementów funkcjonowania KNF jest tworzenie bazy podmiotów, które działają nielegalnie, tj. bez rejestrowania swojej działalności w żadnych instytucjach. W związku z tym są one traktowane jako działające niezgodnie z przepisami oraz na szkodę konsumentów. Dlatego trafiają na tzw. listę ostrzeżeń publicznych, która jest jawna i każdy może z niej skorzystać. Na „czarną listę” trafiają podmioty, co do działalności których istnieją pewne podejrzenia. Dotyczy to przede wszystkim podejrzeń o wyłudzanie pieniędzy, wyłudzanie danych, itp.

Komisja Nadzoru Finansowego przeprowadza analizę podmiotów na podstawie otrzymywanych zgłoszeń nie tylko od osób pokrzywdzonych, ale również firm czy nawet mediów. Jeżeli przeprowadzone we własnym zakresie postępowanie skutkuje uzyskaniem wyraźnych poszlak, KNF zgłasza to do prokuratury. Ponadto wszelkie nieprawidłowości zgłaszane są jednocześnie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) czy Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

Aby mieć dostęp do listy ostrzeżeń publicznych, wystarczy wejść na stronę internetową Komisji Nadzoru Finansowego.

Korzystaj z wiarygodnych porównywarek pożyczkowych

Jeżeli konkretnej firmy pozabankowej nie ma na liście KNF, warto dodatkowo skorzystać z wiarygodnego serwisu porównywarkowego. Tego rodzaju porównywarka zestawia oferty sprawdzonych pożyczkodawców – takich, którzy cieszą się dobrą opinią innych pożyczkobiorców.

Zanim więc złożysz wniosek, porównaj sprawdzone pożyczki przez internet tutaj. Dzięki temu upewnisz się o wiarygodności firmy pozabankowej, a jednocześnie wybierzesz najkorzystniejszą ofertę.

Im więcej czynności sprawdzających wykonasz, tym większe będzie bezpieczeństwo w zakresie zaciągania pożyczek pozabankowych. Czujność i ostrożność nigdy nie zaszkodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here