Srebro zaraz po złocie to najczęściej kupowany metal szlachetny. Kruszec ten wykorzystywany jest do produkcji biżuterii, elektroniki, a nawet w przypadku motoryzacji. Chociaż wydaje się tani i ogólnodostępny, pozwala na bezpieczne powiększenie portfela. Sprawdź, jak inwestować w srebro lokacyjne z zyskiem.
Srebro inwestycyjne – czy warto?
Zakup srebra lokacyjnego to bezpieczna inwestycja. Dlaczego? Ponieważ jego wartość jest stabilna oraz niezależna od zmian w danym regionie lub rządzie.
Warto wiedzieć:
Gdy następuje recesja gospodarcza i spada PKB, srebro nie staje się mniej ani bardziej cenne. Nawet mimo upływu lat nie traci na wartości. |
Chociaż głównie kojarzy się z produktami jubilerskimi, należy do jednego z częściej używanych surowców. Zapotrzebowanie na srebro inwestycyjne sukcesywnie rośnie, dlatego stałe powiększanie portfela nie wpływa negatywnie na finanse. Wręcz przeciwnie – podbija zysk. Dobrze przemyślana inwestycja w metale szlachetne to ostrożniejsze rozwiązanie niż zakup nieruchomości czy angażowanie się w giełdę papierów wartościowych. Zakup nie wymaga dużych nakładów, więc to sposób na wzbogacenie się dla zarówno doświadczonych, jak i początkujących inwestorów.
Srebro lokacyjne – monety czy sztabki?
W mennicach dostępne są sztabki oraz srebrne monety inwestycyjne. Oba rozwiązania to bezpieczny i opłacalny sposób na lokowanie kapitału. Są ogólnodostępne, więc wybór jest nieograniczony. Większą popularnością cieszą się jednak srebrne monety inwestycyjne.
- Srebrne monety inwestycyjne
Amerykański Orzeł, Kanadyjski Liść Klonowy, Australijski Kangur i Silver Philharmoniker to najchętniej kupowane srebrne monety inwestycyjne. Ich waga nie przekracza raczej 31,1 gramów (1 uncji).
- Cena jest wyższa niż za sztabkę, ponieważ sama produkcja więcej kosztuje.
Monety można kupować pojedynczo lub hurtowo. Oprócz funkcji inwestycyjnej mogą również
- Srebro inwestycje w formie sztabki
Srebro inwestycyjne wyglądające jak sztabka waży 1000, 500 lub 100 gramów. Dostępne są również wersje jednouncjowe (31,1 gram) – bardziej atrakcyjne dla inwestorów z niedużym kapitałem – albo 5000 kg lub 1000 uncjowe. Z reguły są podłużne, lecz niektóre mennice oferują srebro lokacyjne przypominające kształtem monety. Sztabki warto kupować wyłącznie od zaufanych producentów takich jak Umicore, Valcambi czy Heraeus. Ich cena jest niższa niż w przypadku srebrnych monet inwestycyjnych, ze względu na tańszą produkcję.
Gdzie kupić srebro inwestycyjne?
Inwestycja w srebro lokacyjne jest bezpieczna wyłącznie, gdy dokona się transakcji w mennicy – stacjonarnej albo przez internet za pośrednictwem oficjalnej strony www. Wybór między sztabkami a srebrnymi monetami inwestycyjnymi zależy od planów inwestora, powodów zakupu oraz indywidualnych preferencji. Najlżejsze srebro lokacyjne można zdobyć za ok. 150 zł doliczając podatek i marżę.
Ciekawostka:
Cena srebra inwestycyjnego w Polsce jest obliczana na podstawie aktualnego kursu srebra (LBMA Silver Price) i stosunku dolara do złotówki. Następnie dodawana jest marża producenta, dealera i podatek VAT. |
Bardziej dochodowe jednak srebrne monety inwestycyjne – łatwiej je sprzedać i zweryfikować ich autentyczność. Warto pamiętać, że srebro inwestycyjne jest objęte 23% podatkiem VAT. Dlatego portfel należy zwiększać stopniowo, mając na uwadze wartość srebra lokacyjnego na przestrzeni lat. Pomagają w tym ekspertyzy oraz prognozy specjalistów. Oryginalne srebro lokacyjne można kupić w Mennicy Polskiej.
Artykuł sponsorowany.