Chwila nieuwagi, niewyspanie, trudne warunki na drodze – oto prosty przepis na stłuczkę. Nawet jeżeli zawsze starasz się przestrzegać przepisów ruchu drogowego, musisz pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. Wyprzedzający lub jadący z naprzeciwka kierowca nie zawsze musi być rozważny i skupiony na drodze. Co należy zrobić w wypadku kolizji drogowej? Radzimy!

Jak zachować się po stłuczce?

Przede wszystkim – zachować spokój. Opanowanie nerwów w sytuacji, gdy w głowie kłębią się wyłącznie czarne myśli („Oby tylko nikomu się nic nie stało”, „Mam nadzieję, że naprawa nie będzie kosztować fortuny”, „Ciekawe, czym pojadę jutro do pracy”), nie jest łatwe, ale błyskawiczna reakcja pomoże zminimalizować szkody.

Sprawdź, czy w pojazdach biorących udział w kolizji nie ma osób poszkodowanych. Jeżeli są, natychmiast wezwij policję, udziel pomocy wszystkim, którzy jej potrzebują, zabezpiecz miejsce zdarzenia i nie przestawiaj aut do czasu przyjazdu patrolu. Jeżeli nikomu nic się nie stało, ustaw pojazd w miejscu, w którym nie będzie utrudniał ruchu. Włącz światła awaryjne i w odpowiedniej odległości ustaw trójkąt ostrzegawczy.

Sporządź oświadczenie wraz ze sprawcą kolizji. Pamiętaj, aby znalazły się w nim Wasze dane personalne, numery rejestracyjne pojazdów, dane ewentualnych świadków, opis zdarzenia wraz z podpisami obu uczestników. Jeśli nie potraficie ustalić, kto jest sprawcą kolizji, wezwijcie policję. Warto także sfotografować uszkodzenia oraz miejsce zdarzenia – zdjęcia mogą okazać się pomocne.

Jeżeli jesteś osobą poszkodowaną i posiadasz numer polisy ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia, powinieneś jak najszybciej zgłosić szkodę. Podczas kontaktu z ubezpieczycielem podaj: numer polisy OC sprawcy, dane personalne, czas i miejsce, w którym doszło do stłuczki, numery rejestracyjne oraz marki pojazdów biorących udział w kolizji, informację o uszkodzeniach, okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia, a w przypadku gdy na miejsce stłuczki została wezwana policja także adres jednostki.

A jeżeli to Ty jesteś sprawcą kolizji?

Jeżeli stłuczka nastąpiła z Twojej winy, Twoje ubezpieczenie OC może mocno poszybować w górę (nawet dwukrotnie!). Oprócz podstawowej ochrony pojazdu warto więc posiadać także dodatkowo ubezpieczenie AC, dzięki czemu unikniesz kosztownej naprawy własnego auta. Brawurowe lub nieostrożne zachowanie na drodze może być sporym obciążeniem dla portfela. Krótko mówiąc, bezpieczna jazda zawsze się opłaca.

Więcej na stronie http://www.mtu24.pl/ubezpieczenie-oc-komunikacyjne/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here