Klasyczny stół zajmuje sporo miejsca, jest mało mobilny, a w dodatku czasami okazuje się niewystarczająco duży, by pomieścić wszystkie zgromadzone osoby. Na szczęście dla tych, którzy cenią sobie wielofunkcyjność i sprytne rozwiązania, istnieje wiele modeli stołów, które są mobilne, składane, rozkładane i tak funkcjonalne, że trudno im się oprzeć.

Stoły rozkładane

Wszędzie tam, gdzie należy liczyć się z ograniczeniami wolnej przestrzeni, doskonale sprawdzają się stoły rozkładane. To funkcjonalne i bardzo praktyczne konstrukcje, które umożliwiają znaczne powiększenie przestrzeni jadalnej, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Stoły rozkładane mogą rozsuwać się wraz z całą ramą, wówczas blat dokładany jest na środku stołu, a cała konstrukcja pozostaje bardzo stabilna. Innym rozwiązaniem są stoły z doczepianym blatem (ich konstrukcja nie rozsuwa się, a blaty są mocowane na specjalnych bolcach). Jaki stół do jadalni będzie lepszy? To tak naprawdę kwestia indywidualnych preferencji. Większość stołów rozsuwanych umożliwia przechowywanie dodatkowego blatu lub blatów w specjalnym schowku. Stoły z doczepianymi blatami raczej nie posiadają podobnych rozwiązań.

Dobierając stół rozkładany warto dobrze przemyśleć kwestię jego minimalnej oraz maksymalnej długości. Niektóre modele stołów można bardzo istotnie powiększyć (najczęściej dotyczy to modeli z dwoma dodatkowymi blatami), inne nie oferują aż tak spektakularnej funkcjonalności.

Stoły składane i przenośne

Gdy na co dzień nie korzysta się ze stołu w pokoju dziennym, ale od czasu do czasu jest on potrzebny, warto rozważyć wybór stołu składanego. Jedną z ciekawszych konstrukcji jest stół, który posiada dwa opuszczane blaty. Po złożeniu cała konstrukcja zajmuje bardzo mało miejsca, a gdy ją rozłożymy zapewnia miejsce jadalne dla kilku osób. Stoły tego typu są także dobrą opcją dodatkową. Jeśli posiadamy standardowy stół w kuchni lub w jadalni, ale czasami przychodzi więcej osób na uroczysty obiad lub spotkanie, to wówczas można będzie dostawić dodatkowy stół, a po zakończonym spotkaniu złożyć go i postawić gdzieś, gdzie nie będzie przeszkadzał.

Stoły z szufladami, półkami i zagłębieniami

Interesująca i praktyczna funkcjonalność stołów to nie tylko możliwość dołożenia dodatkowego blatu lub złożenia całej konstrukcji. Ciekawym i stylowym rozwiązaniem są stoły z szufladą pod blatem lub nawet z kilkoma szufladkami. Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi, by stoły tego typu dobierać przede wszystkim do kuchni oraz do wnętrz o charakterze rustykalnym i vintage, gdyż są to meble, które nawiązują do dawnych stołów kuchennych.

Stoły z szufladami to jednak nie koniec nietypowych rozwiązań. Ciekawą opcją mogą być stoły, które posiadają w środkowej części blatu zagłębienie. Owo zagłębienie może być nieduże, a może rozciągać się na całą długość stołu. Meble tego typu bywają wyposażone w zaślepki, które umożliwiają zasłonięcie zagłębienia, jeśli zajdzie taka potrzeba. Po co w stole zagłębienie? To może być świetna przestrzeń na doniczki z ziołami lub innego typu kompozycje roślinne.

Wybór stołu do kuchni, jadalni lub salonu nie jest prosty nawet wówczas, gdy przestrzeni jest pod dostatkiem, bo oferta mebli tego typu jest bardzo mocno zróżnicowana. Gdy musimy kierować się nie tylko preferencjami estetycznymi, ale również bardzo wysoką funkcjonalnością mebli, to wybór jest jeszcze trudniejszy. Na szczęście wiele firm oferuje rozwiązania stworzone dla małych pomieszczeń, które potrafią zaskoczyć funkcjonalnością, estetyką i wygodą użytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here