Sygnety męskie

Zwyczaj noszenia biżuterii przez panów ma wieloletnią tradycję. Wielu mężczyzn chętnie wybiera łańcuszki oraz bransoletki, ale dużą popularność zyskują także sygnety. Jedno jest pewne – trzeba wiedzieć, jak i kiedy je nosić. Kilka wskazówek znajdziesz poniżej.
Sygnet to pierścień ozdobny z monogramem lub herbem. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „signum”, czyli znak. Jest to rodzaj ozdobnego pierścienia, który był przeznaczony jedynie dla mężczyzn. Klasyczne sygnety wykonywano z kamieni szlachetnych oprawionych w złoto.

Różni się od pierścienia herbowego jednym detalem, który wiąże się z tradycyjnym przeznaczeniem sygnetu. Umieszczony na sygnecie herb jest zaprezentowany w lustrzanym odbiciu, bo sygnet na początku miał konkretną rolę – był wykorzystywany do odciskania znaku. Dopiero w pieczęci można go było oglądać w prawidłowej formie. Był tylko elementem stroju możnowładców i szlachty, ale także pełnił funkcję użytkową. Używano go do uwierzytelniania ważnych dokumentów oraz pism urzędowych.

Dla kogo sygnet będzie odpowiedni?

Jednak dzisiaj panowie noszą sygnet męski złoty, srebrny czy platynowy jako element dekoracyjny, a także symbol prestiżu. Dzisiaj to męskie akcesorium nadal ma symboliczny wydźwięk. Złoty sygnet męski często noszą pewne grupy – jak m.in. motocykliści czy fani metalowej muzyki. Zakładają go też często przedstawiciele wybranych zawodów – na tego typu biżuterie zwykle decydują się panowie, dla których strojem codziennym jest garnitur.
Dostępne są także bardzo eleganckie modele – jak na przykład złoty sygnet z onyksem albo cyrkonią. Taka biżuteria będzie pasowała na specjalne okazje, podkreśli profesjonalizm i doda elegancji. Takie dopełnienie outfitu będzie stanowić kropkę nad i w tworzeniu indywidualnego stylu. Ważne, by pasował do garderoby, ale także osobowości. Dopasuj go do odzieży, ale także zegarka czy bransoletki, ale zachowaj minimalizm. Zadbaj o to, by dodatków nie było zbyt dużo.

Jak nosić sygnet męski?

W zależności od kraju sygnet może być różnie noszony. Według zwyczaju szlachty był to palec serdeczny lewej ręki, a zgodnie z angielską tradycją nosi się go na małym palcu. Z kolei zgodnie z obowiązującą w Polsce tradycją sygnet powinien być noszony na serdecznym palcu lewej ręki.

Można jednak śmiało stwierdzić, że mamy pełną dowolność i każdy mężczyzna może sam wybrać, jak będzie go nosił. Każdy zakłada go w taki sposób, który mu odpowiada. Sygnet można ubierać na różne sposoby. Na małym palcu symbolizuje indywidualizm, a na środkowym harmonię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here