W szkole Twoje dziecko spędza mniej więcej jedną trzecią swojego tygodnia. Powierzając je pod opiekę placówki dydaktycznej, jako rodzic chcesz mieć pewność, że Twoja pociecha jest bezpieczna. Już sama opieka wykwalifikowanych pedagogów jest dobrą gwarancją, że nie stanie się nic złego. Dobre szkoły jednak inwestują również w profesjonalne systemy alarmowe. To one pozwalają na podjęcie szybkiej reakcji w sytuacji zagrożenia.

Jakie systemy alarmowe i zabezpieczenia są wykorzystywane w szkole? Możemy je podzielić na kilka kategorii. Sprawdź zatem, co chroni Twoje dziecko.

Zabezpieczenia mechaniczne

Absolutna podstawa – zarówno, gdy w grę wchodzi ochrona mienia, jak i osób przebywających na terenie placówki. To właśnie dlatego w oknach pracowni, w których znajdują się wartościowe lub niebezpieczne przedmioty montuje się solidne kraty, które zmniejszają ryzyko włamania. Znajdziesz je m.in. w pracowni informatycznej, ale także chemicznej, fizycznej czy biologicznej, a często także na sali gimnastycznej.

Drugim tego typu zabezpieczeniem jest oświetlenie – to ono stoi na straży budynku, gdy na zewnątrz zapadnie wzrok. Jego obecność jest istotna również z punktu widzenia rodziców – dzieci w klasach często pozostawiają swoje rzeczy, a ich utrata naraziłaby na poważne wydatki.

Monitoring – niezbędny w każdej szkole

Systemy monitorowania stają się codziennością w placówkach edukacyjnych w Polsce. Nie ma się czemu dziwić. Już sama obecność kamer na szkolnych korytarzach czy boisku jest skutecznym działaniem prewencyjnym. Uczniowie są mniej skorzy do wywoływania bójek oraz stwarzania innych niebezpiecznych sytuacji. Gdy zaś do nich dojdzie, pracownicy szkoły mogą niemal natychmiast zareagować na obraz z monitoringu.

Montując monitoring, dobre szkoły korzystają najczęściej ze wsparcia sprawdzonych firm z branży security, takich jak Konsalnet. Eksperci dbają zarówno o odpowiednią jakość obrazu z kamer, jak i ich odpowiednie rozmieszczenie – zwłaszcza w newralgicznych miejscach na terenie obiektu, a także obsługę. W szkole może pojawić się np. pracownik ochrony fizycznej, który będzie nadzorował działanie systemu oraz pilnował porządku na terenie obiektu.

System kontroli dostępu

Jako rodzic chcesz mieć pewność, że Twoja pociecha jest w szkole. Jeśli dziecko jest już starsze, do szkoły zazwyczaj chodzi samodzielnie. Najlepszym potwierdzeniem jego obecności na terenie obiektu będzie fakt, że zarejestruje swoje wejście, przykładając kartę do czytnika. Taki system kontroli dostępu pozwala szkole stale monitorować frekwencję uczniów oraz upewnić się, że opuszczają oni jej teren dopiero po zakończeniu wszystkich lekcji. Bramka przy wejściu zwiększa pewność, że dziecko jest tam, gdzie powinno być.

Dodatkowe systemy alarmowe

Szkoła, podobnie jak inne budynki, jest również narażona na dodatkowe ryzyka, np. te związane z wybuchem pożaru. Dlatego system alarmowy, który jest instalowany w placówce, powinien być również wyposażony w czujniki dymu. Powinny się one znaleźć przede wszystkim w miejscach z dużą ilością sprzętu komputerowego, ale także w toaletach. W ten sposób szkoła może zapobiec np. paleniu papierosów przez uczniów w trakcie przerw.

Nowoczesne systemy zabezpieczeń w znacznym stopniu zwiększają bezpieczeństwo uczniów w szkole. Dlatego warto przyjrzeć się temu, czy miejsce, w którym uczy się Twoje dziecko jest wyposażone we wszystkie niezbędne elementy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here